BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Autópiac: az európainál lassabb a szűkülés

2008. szeptember 11. csütörtök, 16:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Becslések szerint az idei év első nyolc hónapjában a magyarországi gépjármű-értékesítés 5,9 százalékkal csökkent, miközben Európában átlagosan 15-20 százalékkal mérséklődtek az eladások. Konkrét számok említése nélkül a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségénél (Gémosz) és a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületénél (MGE) is hangsúlyozták lapunknak, hogy a hazai autópiaci visszaesés mértéke meg sem közelíti a kontinensen tapasztaltat. A jelenséget részben az magyarázhatja, hogy – mint azt a Gémosz elnöke, Gablini Gábor elmondta – Magyarországon a középkategóriás járművek még mindig igen olcsónak számítanak. Hazánkban a piacon értékesített új személygépkocsik 70-75 százaléka a közép-alsóközép, valamint a kis és közepes kategóriából kerül ki. A GME ügyvezető igazgatója, Győző Gábor úgy látja, hogy a legkeresettebb nálunk az alsóközép kategória, amely a szervezet becslése szerint a piaci értékesítések mintegy felét teszi ki.
Gablini úgy véli, hogy az idén 150-170 ezer új autó találhat gazdára Magyarországon, s várhatóan 2009-ben is ezen a szinten maradnak az eladások. Az elmúlt években tapasztalt növekedés mögött szerinte elsősorban azok az akciók állnak, amelyek során számos autóvásárlónak nyílt lehetősége akár pénzügyi fedezet nélkül is gépkocsit venni. A lakosság nagymértékű eladósodottsága és az egyre szigorodó banki adósminősítési feltételek azonban nyilvánvalóan rányomják a bélyegüket a további kilátásokra. Ha minden feltétel kedvezően alakul, legkorábban 2010-ben indulhat el szolid növekedés a piacon – állítja Gablini. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy a térségben Magyarország – például Csehországhoz vagy Szlovákiához képest – jól teljesít az egy főre eső értékesítések terén. Jobb eredményekre, és nem mellékesen alacsonyabb autóárakra a szakember 220-230 forintos euróárfolyamnál látna lehetőséget. Hasonlóan gondolkodik Győző Gábor is. Úgy véli, piaci konszolidációra csak a forint erősödése esetén lenne mód, de ez legkorábban 2009-ben következhet be.
Győző egyébként az idén mintegy 165-175 ezer új autó eladását prognosztizálja, ami az elmúlt esztendőhöz képest körülbelül 10 százalékos visszaesést jelent. Az árak alakulása szempontjából szerinte nagy jelentőséggel bírhat, hogy az amerikai, illetve a nyugat-európai autóipar jelentős kihasználatlan kapacitássokkal rendelkezik. A nullaszázalékos konstrukciók kapcsán a rizikó elsősorban a finanszírozói oldalt terheli – hívta fel a figyelmet az MGE ügyvezető igazgatója. A kereskedők nem lelkesednek az ilyen akciókért, hiszen a kockázatos, illetve bukott hitelekből adódó gépjármű-visszavételek az eladási számokat csökkentik. Az erős piaci verseny, valamint a pozíciók megtartása komoly nyomást gyakorol a márkakereskedőkre, amellett hogy az elmúlt években az autókereskedelmet szerény jövedelmezőség jellemezte. Győző Gábor szerint a márkakereskedők vásárlásösztönző eszközei között az akciók, valamint a kényelmi és közlekedésbiztonsági funkciók körének bővítése kaphat teret. Az egyre népszerűbb GPS-eszközök például ebbe a körbe tartozhatnak.
Novák Csaba

A Gémosznál azt gondolják, hogy az alternatív hajtás – elsősorban a technológia drágasága miatt – 2010-ig várhatóan nem jelenik meg a középkategóriában. Az MGE szerint az alternatív hajtás minden bizonnyal a jelenleginél nagyobb szerepet kaphat az autóiparban, de ennek mértéke a közeljövőben nem lesz jelentős. Az ilyen típusú modellek piaci sikere nagyban függ attól, hogy az aktuális pénzügyi kormányzat mennyiben ismeri fel az alternatív járműmeghajtás környezetre gyakorolt kedvező hatásait – nyomatékosította Győző, példaként említve Svédországot, ahol a hibrid hajtású járművek relatíve magas árát olyan kedvezményekkel kompenzálják, mint az áfamentesség, az úthasználati, valamint a parkolási díjak elengedése.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet