Három év tárgyalás után a magyar turisták is beszállhatnak Budapesten az eddig lényegében németek által "lefedett" dunai hajókba. Korábban csaknem ugyanannyit kellett utazniuk a magyaroknak a dunai "luxusúthoz", mint ha egy tengeri túrára fizettek volna be: Passauban vagy Regensburgban volt eddig a beszállás, Budapesten vagy Bécsben ezt nem tehették meg. A járatokat üzemeltető, jellemzően német hajótársaságok ugyanis egyáltalán nem érdekeltek abban, hogy Budapestről is indítsanak hajójáratokat, nekik az is bőven megtérül, ha csak Passauban veszik fel az utasokat. Szemerei István, a budapesti beszállásért évek óta küzdő Maritim Hajóutak Utazási Iroda ügyvezetője szerint mivel a jegyeket minden nehézség nélkül eladják a német utazásszervezők, egyszerűen nem számít nekik sem a magyar, sem az osztrák piac. Arról nem is beszélve, hogy logisztikailag bonyolult és költséges Budapestet is bekapcsolni a rendszerbe, hiszen ha innen is indul járat, akkor a hajónak üresen kellene lejönnie Passauból - magyarázta Szemerei.
Pedig az érdeklődés nagy, a Maritim erre az évre már nem is tud helyet szerezni egyetlen járatra sem, már a jövő évi hajókra foglalnak jegyet az érdeklődők. A jellemzően 200 fős hajókra eddig tíz foglalásuk van 2009-re.
Hasonló problémákkal nézett szembe a Mahart Tours is, emiatt másfél éve a cég leállította a dunai hajóutak árusítását. Most azonban a Mahart is újraindítja ezt a szolgáltatást - mondta Bakó Balázs irodavezető. Bakó szerint a passaui indulás mellett azért sem volt kelendő Magyarországon a főként német nyugdíjasokat vonzó túra, mert ilyen formában nem volt rá erős fizetőképes kereslet. Ezek a dunai utak nagyságrendileg 200 ezer forintba kerülnek, ami önmagában nem is lenne annyira drága, viszont itthon az aktív korúak érdeklődnek ezen utak iránt, akiknek nem társaság a német nyugdíjas közönség.
