BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kiadóké lett a MediaLog Zrt.

2008. augusztus 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A GVH határozata nyomán kivásárolhatja a MediaLog Zrt. többségi tulajdonosát a korábban kisebbségi tulajdonrészes három kiadó (a Népszabadság Zrt., a Ringier és a Sanoma). A két évvel ezelőtt alakult MediaLog Fiege Zrt.-be a német tulajdonú logisztikai cég, a Fiege 51 százalékkal szállt be, a maradék 49 százalékon pedig az említett nagy kiadók osztoztak. Az indulási év végére a Medialog veszteségei jóval meghaladták a tervekben szereplő mínuszt, amit a Fiege nem akart finanszírozni.
Drasztikus, kétszeres tarifaemelést akart megszavaztatni, de a kiadók ebbe nem mentek bele, mivel szerintük egy rosszul működő struktúra esetén nem a tarifaemelés a megoldás - mondta lapunknak Kőő-Tóth Győző, a MediaLog vezérigazgatója. A Fiege így beleegyezett, hogy az évi szinten tízmilliárd forint körüli bevételt produkáló vállalkozásban birtokolt tulajdonrészét eladja a kisebbségben lévő kiadóknak. Ez azonban új helyzetet teremtett, hiszen korábban nem merült fel, hogy a három kisebbségi tulajdonos bármilyen torzító hatást tudjon gyakorolni a piac egészére, mostanra azonban ez megváltozhatott. Ennek érdekében a GVH bizonyos fékek beépítésével engedélyezte az ügyletet. Ezek nagyjából azt jelentik, hogy a MediaLog nem férhet hozzá a többi piaci szereplő adataihoz, vagyis az előfizetők adatbázisához, a piacon tanúsított stratégiához.
Tarifaemelés ettől függetlenül volt: az idén a napilapok esetében tíz, a magazinok esetében 25 százalékos emelés történt - mondta Kőő-Tóth. Az emelés egységes volt, vagyis sem a kiadók szerint nem tettek különbséget, sem aszerint, hogy az előfizetés városi vagy vidéki - holott a városi, különösen a budapesti terjesztés olcsóbb. Így nem diszkriminálták sem a vidéki, sem a tipikusan városi lapokat.
A kiadásokat átalakítással és reorganizálással sikerült lefaragnia a cégnek, így őszre várhatóan nullszaldóssá válhat. Jövőre is nagyjából ez a cél, ennek érdekében valószínűleg inflációkövető emelést hajtanak majd végre, de semmiféleképpen nem a tarifákból szeretne a vállalat profitot maximalizálni. Ha lesz esetleg nyereség, akkor azt inkább a kiadókba szeretnénk visszaforgatni - mondta a vezérigazgató.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet