Rövidesen nyílt közbeszerzési pályázatot ír ki a fővárosi önkormányzat a 2010-től üzemelő Központi Szennyvíztisztító Telepen keletkező évi 70-80 ezer tonna iszap kezelésére, illetve elhelyezésére, mivel a Cséry-telepi komposztáló megvalósítása és az iszap odaszállítása a lakossági tiltakozások miatt kérdésessé válhat. A megoldásszállító tenderdokumentáció összeállt, a szakértői egyeztetések a következő napokban lesznek. A pályázat eredményétől függően módosulhat a főváros és a XVIII. kerületi önkormányzat közötti korábbi megállapodás, amely szerint a keletkező iszapot a Cséry-telepen megépülő komposztáló kezeli - mondta lapunknak Groniewsky Tamás, a szennyvíztisztító építésével megbízott projektmenedzselést végző Enviroduna Kft. ügyvezetője.
A jövő nyáron induló próbaüzem előtt feltétlenül megnyugtatóan rendezni kell az iszapkezelés kérdését, különben a mintegy 120 milliárd forintos beruházás működésképtelenné válik. A program indulásakor a Cséry-telepi komposztáló létrehozása jó döntésnek tűnt, a fővárosi tulajdonban lévő ingatlan megvásárlására nem kellett költeni, viszont az 1960-ig szemétlerakóként működő telep rekultivációja hamarosan időszerűvé vált volna, a komposztáló megvalósítása azonban ezt a kérdést is megoldaná. Ám a lakossági tiltakozások nyomán felmerült, hogy a telepre csak korlátozottan vagy egyáltalán nem szállíthatnak iszapot a szennyvíztisztítóból, így a tender akár alternatív megoldással is zárulhat.
Javítás alatt áll a Cséry-telepi komposztáló megépítésével kapcsolatos dokumentáció, amelynek befejezése után nyílt közbeszerzési pályázatot írnak ki a komposztáló megvalósításra, függetlenül az előbb említett megoldásszállító tender eredményétől. A projekt jelenlegi állása alapján reális cél, hogy a jövő nyáron induló, egyéves próbaüzemet követően 2010-ben élesben működjön a fővárosi szennyvizek 60 százalékát megtisztító üzem - mondta Groniewsky.
