BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokan megfeledkeztek a beszámoló leadásáról

2007. június 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eddig 110 ezer pénzügyi beszámoló érkezett a cégbírósághoz, tizedével több, mint tavaly ilyenkor – mondta a NAPI Gazdaságnak Könnyűné Mondok Edit, a Fővárosi Cégbíróság vezetője. Eddig 85 ezer mérleget, illetve eredménykimutatást már feldolgoztak, azaz felvitték a rendszerbe a beadás tényét, és három héten belül az irattárba kerülhetnek a dokumentumok. A beszámolók egész évben csordogálnak a cégbírósághoz; akad olyan vállalkozás, amely késik a letétbe helyezéssel, és olyan is, amelynek a pénzügyi éve nem egyezik a naptári évvel, ezért számára nem május 20-a az előírt határidő, hanem a mérleg fordulónapjától számított 150 nap, illetve konszolidált éves beszámoló esetén 180 nap.
A fővárosban csaknem 190 ezer élő céget tartanak nyilván, közülük évente átlagosan 40 ezer feledkezik meg a pénzügyi beszámoló letétbe helyezéséről. A cégbíróság velük csak akkor foglalkozik, ha bejelentés érkezik a mulasztásról, például az APEH-től vagy egy magánszemélytől, akinek szüksége lenne a vállalkozás adataira. Ilyen esetben a céget először felszólítják az iratok benyújtására. Ha ezután sem tesz eleget a közzétételi kötelezettségének, a cégbíróság pénzbírságot szab ki, amely százezer forinttól tízmillióig terjedhet. Ilyen nagy büntetésre eddig nem volt példa, általában százezres nagyságrendben szankcionálják a mulasztást.
A cégeknek már lehetőségük van arra, hogy a beszámolót elektronikusan helyezzék letétbe, de egyelőre nem népszerű ez a módszer, pedig előnye hogy nem kell sorban állni és a közzétételért mindössze háromezer forintot kell fizetni, szemben a papíralapú megoldással, ami jogi személyiségű társaságoknak tízezer, jogi személyiség nélkülieknek pedig ötezer forintba kerül. A lapunk által megkérdezett vállalkozások azért nem választották az elektronikus utat, mert a dokumentumokat fokozott biztonságú elektronikus aláírással kell hitelesíteni, a közzétételi költségtérítést pedig elektronikusan kell befizetni, ehhez pedig technikai hátteret kell biztosítani, ami drága ahhoz képest, hogy évente csak egyszer, a beszámoló letétbe helyezésénél használják. Az elektronikus adóbevalláshoz hasonlóan valószínűleg az e-cégeljárás is akkor terjed majd el széleskörűen, ha kötelezővé teszik.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet