A gazdasági környezet nem javulhat a következő években, az ígéretek ellenére további megszorításokra lehet szükség – vélekedett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Kis- és Középvállalkozás-fejlesztési Kollégiumának konferenciáján Csaba László. A közgazdász nem látja, hogy a konvergenciaprogramban megfogalmazott célokat a reménykedésen kívül mire alapozza a – szerinte – sámánista gazdaságpolitikát folytató kormány, igaz, jelenleg a makroszámokat az elemzők és Brüsszel is teljesíthetőnek találja.
Az oktatásügyi helyzetet értékelő Hoffmann Rózsa kereszténydemokrata képviselő szerint a kkv-k nem számíthatnak jó minőségi munkaerőre, mivel a reform hatására a kibocsátás színvonala csak romlani fog. A Magyar Orvosi Kamara számára idegen az a felfogás, hogy egy egészségügyi vállalkozás működhet normál piaci viszonyok között is, és nem különbözik másoktól – mondta a konferencián Gerle János. A szervezet alelnöke arra panaszkodott, hogy ahhoz, hogy egy átlagos fogász annyi fizetést osszon magának és alkalmazottainak, amennyi a köztisztviselőknek, illetve közalkalmazottnak járna, legalább 750 ezer forintos bevételt kellene produkálnia, miközben a közfinanszírozásból csak 400-450 ezer forintot tud beszedni. Egy háziorvosnak még nehezebb a helyzete, ezért is nő – Gerle szerint – az üres körzeti állások száma. (A hálapénz szerepéről egy szót sem ejtett a konferencián.)
Hasonlóan rossz helyzetben vannak a gyógyszertárakat üzemeltető mikro- és kisvállalkozások is – mondta el Horváth Tamás. A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint az új gyógyszer-gazdaságossági törvény miatt ezért középtávon főként a vidéken üzemelő, részben állami támogatásból fenntartott cégek csődbe juthatnak.
