BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Sony bízik a Microsoft megszorongatásában

Bizakodva néz az idei év hátralévő hónapjai elé a Sony a Playstation3 bevezetése kapcsán, egyelőre azonban nem lehet biztosan megjósolni, hogy az idei értékesítésben képes lesz-e utolérni a legnagyobb konkurensnek tekintett XBox 360-at.

2007. április 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csaknem két hete valamivel több mint 160 ezer forintos áron dobták piacra a Sony Playstation3 (PS3) játékkonzolját Magyarországon. Ez a legnagyobb konkurensnek tartott Microsoft XBox 360-ashoz képest jócskán magasabb ár – utóbbit 110 ezer forint körüli áron kínálják –, ám úgy tűnik, a magyar piac díjazza a beépített értéknövelő szolgáltatásokat, többek között a blue-ray lejátszót. A PS3 első magyarországi szállítmánya ugyanis már elfogyott – tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Sándor Csaba, a PS3 termékmenedzsere. Az európai modellekből hiányzik az a chip, amely lehetővé teszi a PS1 és PS2 játékok automatikus lejátszását. Ezt szoftveres emulációval küszöbölik ki, amelynek révén a korábbi verziók játékainak háromnegyede a PS3 konzollal is játszható. A cég abban bízik, hogy – bár konkrét számokat nem közölnek – idén az év végére itthon utolérik az XBox 360-eladásokat.
A PS3 technikai előnye ellenére azonban kérdésesnek tűnik, hogy ez megvalósítható-e – vélik megfigyelők. A Microsoft termékének hazai bevezetése előtt ugyanis már egy évvel, vagyis 2005 végétől elkezdték behordani az országba a rajongók a konzolt – így ők már aligha vásárolnak PS3-at –, ezenkívül néhány raklapnyit egy hazai elektronikai áruházlánc is eladott belőle, még a hivatalos magyarországi bemutató előtt.
A késedelmes hivatalos magyarországi megjelenésnek az XBox-ra nézve az volt a hátránya, hogy a nemzetközi bevezetés helyzeti előnyét a Microsoft nem tudta teljesen kihasználni – tájékoztatta lapunkat Joó Ildikó, a Microsoft pr- és marketingmenedzsere. Joó becslése szerint a PS2-ből jelenleg 150-160 ezer lehet a magyarországi háztartásokban, ugyanakkor a Sony már hiába rukkol elő harmadik generációval, az újabb generációváltásból származó előnye erősen csökken. Emellett a Microsoft előnye lehet, hogy jelenleg csaknem százféle új generációs játék tartozik hozzá, a PS3-hoz viszont – Sándor Csaba elmondása szerint – mintegy harminc. A konkrét számokat tekintve, becslések szerint tavaly október óta körülbelül 8-10 ezer XBox került a hazai háztartásokba, amiből 60 százalék már a hazai Microsoft-leányvállalaton keresztül jutott el a kiskereskedelmi hálózatokba. Idén – az első negyedéves adatokról nem nyilatkozva – Joó szerint mintegy 20 ezer konzoljuk találhat itthon gazdára. Amennyiben tehát a PS3 a hazai háztartásokban idén utol akarja érni az XBoxot, alaposan bele kell húznia a hátralévő kevesebb mint kilenc hónapban. Lapunk kérdésére ugyanis a Mammut bevásárlóközpont Sony Centrumában elmondták, hogy a bevezetéstől számítva a múlt hét végéig összesen 11, a gyér forgalmúnak ugyancsak nem mondható Westend City Centerben pedig 30 darab PS3-at adtak el.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet