Az Európai Bizottság energiapolitikai stratégái úgy vélik, hogy a nukleáris energia súlya a jövőben csökken Európa ellátásában. Egy nemrégiben készült felmérés szerint a lakosság megnyugtatása érdekében különösen nagy hangsúlyt kell fektetni az atomhulladék megfelelő kezelésére.
Az unió minden országára kiterjedő vizsgálat szerint a megkérdezettek 37 százaléka támogatja az atomenergia felhasználását, míg 55 százalékuk ellenzi azt, a lakosság 24 százaléka pedig határozottan ellene van az atomerőműveknek. A vélekedések országonként jelentősen eltérőek: a svédek és a magyarok kétharmada atomenergia-párti, miközben az osztrákok és a görögök közel kilenctizede elveti azt. Fontos részlet mindezen belül, hogy a nukleáris energiát ellenzők 57 százalékának akkor sem változna a véleménye, ha abszolút biztonságos megoldások születnének a radioaktív hulladékok kezelésére.
Csak az európai polgárok negyede véli úgy, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkezik az atomerőművek veszélyes hulladékainak elhelyezéséről. A megkérdezettek túlnyomó többsége jobban bízik a független, illetve a civil szervezetektől származó információkban, mint az ezzel kapcsolatos hivatalos tájékoztatásban. A felmérés során megkérdezettek döntő többsége tisztában van azzal, hogy a radioaktív hulladékok, illetve az atomenergia előállításának közelében felhasznált anyagok kockázatot jelentenek. Ennek megfelelően 37 százalékuk teljesen elfogadhatatlannak tartja a leszerelt atomerőművekből származó anyagok újrahasznosítását, bár sajátos módon a kérdéssel kapcsolatban jobban informált emberek megengedhetőnek tartják a nukleáris iparból kikerülő, alaposan megtisztított anyagok ismételt felhasználását. Szinte egyhangú a támogatottsága annak a felvetésnek, hogy az Európai Unió tagországai harmonizálják a nukleáris hulladékok kezelésével kapcsolatos stratégiájukat és lépéseiket, és folyamatosan jelentsék az Európai Bizottság illetékes szerveinek, mit tettek ezen a téren saját területükön.
