A nemzetközi fejleményekhez hasonlóan a magyarországi mobiltelefon-szolgáltatók is hadakoznak már egy ideje az Európai Bizottság (EB) roamingdíj-csökkentési elképzelése ellen, a testület ennek ellenére most előállt javaslatával. A nagykereskedelmi árat, vagyis amit a külföldi hálózat használatáért számítanak fel egymásnak a szolgáltatók, az új szabályozás maximálja. A tarifamérséklés a jelenlegi költségnek akár a 70 százalékát is elérheti. Annak érdekében, hogy a csökkentés elérje a kiskereskedelmet is, a szolgáltató legfeljebb 30 százalékkal emelheti meg a nagykereskedelmi árat.
Viviane Reding információs társadalomért felelős bizottsági tag szerint semmi sem indokolja, hogy a szolgáltatók a tényleges költség akár ötszörösét is felszámolják, ami érzékeny veszteséget okoz az évi mintegy 37 millió turista és a 110 millió üzletember felhasználónak. A bizottság még tavasszal jelezte, hogy számít a szolgáltatók önszabályozására, ám mivel azóta lényegében változatlanok maradtak a tarifák, konkrét javaslattal élt, ami tükrözi az ágazat főszereplőinek aktív lobbizását is. Így Brüsszel visszakozott attól a radikálisabb tervtől, hogy a külföldi hívás ne kerüljön többe, mint a hazai. Ugyancsak a nyomás hatására hat hónapos átállási időt engedélyez a külföldön történő hívások esetében, míg a külföldön fogadott hívásoknál a szabályozás hatálybalépésétől azonnal az új díjtétel lesz érvényes. José Manuel Barroso, az EB elnöke világossá tette, hogy testülete ennél messzebbre nem mehetett – ráadásul a biztosok között is voltak, akik túlzónak tartották Reding kezdeményezését, s a tarifák kialakítását továbbra is a piacra hagyták volna. Barroso tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, úgy gondolja, hogy a javaslattal sikerült egyensúlyt teremteni a fogyasztóvédelem és a piacgazdaság elvei között, figyelembe véve az ágazat versenyképességének megőrzését.
Vitai Attila, a Vodafone Magyarország most leköszönt vezérigazgatója is megkérdőjelezte a roamingár-szabályozás szükségességét. Mint mondta, a roaming is versenypiaci terület, ahol érzékelhető ennek árcsökkentő hatása. Nincs még egy olyan piac, ahol a mobilszolgáltatáshoz hasonló árcsökkenés következett volna be – tette hozzá. Marchhart Pál, a Vodafone Magyarország Rt. távközlés-politikai igazgatója pedig azt emelte ki, hogy a magyar ügyfelek által fizetett roamingdíjak nem érik el az unió átlagát. A roamingtarifák mérséklésére a Vodafone már jó ideje saját csomaggal állt elő, a T-Mobile és a Pannon pedig – ha csak akciósan is – épp a legjelentősebb nyári időszakban 50 százalékos tarifacsökkentést hajtott végre.
