BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Százmilliókat bukhat a magyar foci

Míg a világbajnokság kapcsán a fél világ a focit ünnepli, a magyar labdarúgás egén egyre gyűlnek a viharfelhők. Hat első osztályú csapat indulása kérdőjeleződött meg, ami komoly veszteséget okozhat a kluboknak és hatással lehet a közvetítésekre is.

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfőn a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) versenybizottsága első fokon visszadobta hat első osztályú csapat jövő évi szezonra szóló nevezését. Köztük találhatóak a legnépszerűbb klubok, így a Ferencváros, az Újpest FC és a Diósgyőri VTK is. Az MLSZ nem indokolta lépését, ám a hírek szerint mintegy 500 millió forint kintlévőség miatt hozta meg radikális döntését, ugyanis ezek a klubok nem fizették vissza a Profi Liga Kft.-nek a reorganizációs hitelt.
Dányi Szilárd, az Újpest ügyvezető igazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: nem tagadják, kaptak pénzt a Profi Ligától, ám azt vitatják, hogy ezt hitelként kezeljék. Kölcsönt ugyanis – a hitelintézeti törvény szerint – kizárólag olyan szervezet nyújthat, amelynek erre felhatalmazása van a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől (PSZÁF), ilyen jogosultsága viszont nincs a társaságnak. A történetnek azonban van egy másik olvasata is, az Újpestnek ugyanis a sporttörvény szerint már évek óta jelenetős összegeket kellett volna kapnia a sportág központi marketingbevételeiből, amit a Profi Ligával szemben fennálló tartozásuk csökkentésére tudtak volna fordítani – tette hozzá Dányi. Ezeket a pénzeket azonban csak tavaly augusztus óta utalják a klubnak. Az ügyvezető igazgató azzal sem ért egyet, hogy az MLSZ kiemelt szállítói tartozásként kezeli a Profi Liga kintlévőségeit. Ezért amennyiben a csapatnak mégis az alsóbb ligában kellene indulnia, az Újpest polgári peres úton igyekszik majd tisztázni az ügyet, s ebben az esetben kártérítést is követelnek. Ennek nagyságáról azonban Dányi nem kívánt nyilatkozni, mert a jelenlegi helyzetet nem kezelik válságként, így a kárt sem számolgatják, ám az igaz, ha a csapat NB II-ben játszana, akkor több száz millió forint bevételtől esnének el.
A Ferencvárosnál mindent meg kívánnak tenni annak érdekében, hogy a csapat indulhasson az élvonalban. Azt, hogy ez milyen konkrét lépéseket jelent, Horváth K. József, a klub kommunikációs igazgatója nem kívánta megjelölni. Bízik ugyanakkor a megállapodásban, hiszen „ez mindkét fél érdeke”. A legnépszerűbb klubok indulása nélkül valószínűleg kevesebb néző érdeklődne az élvonal iránt, ami újabb csapást mérne a magyar labdarúgásra. Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója az üggyel kapcsolatban lapunknak kifejtette: amennyiben a végső döntéssel a nézettség szempontjából értékes csapatokat tiltanának el az első osztálybeli részvételtől, akkor újra kellene értékelni az MLSZ-szel kötött tévéközvetítési megállapodást és a bajnokság szerepét az RTL Klub képernyőjén.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus
Diószegi József
Diószegi József
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet