Alig hét hónap alatt kell működőképes vállalkozássá fejleszteni a Népszabadság Zrt., a Ringier Kiadó Kft. és a Sanoma Budapest Zrt. által létrehozott Médialogisztika Zrt.-t, amely a tervek szerint a jövő év januárjától juttatja el az ország 150 legnagyobb településén az előfizetőknek az alapítók sajtótermékeit. Az új terjesztőcég fő tevékenysége a napilapok és a heti, valamint a havi magazinok előfizetéseinek kezelése, kézbesítése, számlázás és díjbeszedés, s az előfizetői adatbázis működtetése – összegezte Peter Scherbel, a magyarországi vállalkozás beindításában részt vevő német F-Log AG ügyvezető igazgatója. Az új terjesztőcég létrehozását elsősorban az indokolja, hogy a jelenlegi rendszerben a Magyar Posta Zrt. túlságosan magas díjat kér az előfizetők gyűjtéséért, nyilvántartásáért, a sajtótermékek eljuttatásáért, ugyanakkor számos esetben jogosak az előfizetők kifogásai, vagyis nem megfelelő a szolgáltatás minősége: nemcsak későn érkeznek meg egyes újságok, hanem sok esetben hiányos a termékek kézbesítése. Míg az elmúlt öt évben összesen mintegy 12 százalékkal csökkent a Magyar Posta által kézbesített lapok példányszáma, addig az előfizetői díjak a napilapoknál ebben az évben 11, a magazinok esetében 4 százalékkal emelkedtek. Ezen a helyzeten változtat majd a Médialogisztika Zrt., amely az alapító kiadók által megjelentetett sajtótermékeivel összesen mintegy 50 százalékos piaci részesedést mondhat magáénak az éves szinten 70 millió példányos magyarországi lapkiadásból.
Bár az újonnan létrejövő társaság tevékenységéhez jó mintának ígérkezik a Fiege-csoporthoz tartozó F-Log német és cseh leányvállalata (amelyek egyébként piacvezető lapterjesztő cégek), mégis, a működtetésnél figyelembe veszik a magyarországi sajátosságokat. Ezek közé tartozik, hogy jó együttműködésre törekszenek a Magyar Postával, amelynek a szállítási szolgáltatását vennék igénybe, ám, ha ebben nem tudnak megállapodni, akkor készek akár saját fuvarozó vállalkozást létrehozni, vagy más szállítócégekkel kötnek megállapodást – tette hozzá Scherbel. (Leginkább a megrendelt lapok kisebb településekre való eljuttatását bíznák a postára.) Ugyanakkor a Médialogisztika olyan terjesztési szolgáltatóként működik majd, amely nemcsak rugalmasan kezeli az előfizetői változásokat (például új vagy ideiglenes címre küldés), hanem a tevékenység számonkérhetősége érdekében állandó telefonos ügyfélszolgálatot is működtetnek.
Az új cég 51 százalékát az F-Log birtokolja, a fennmaradó részvénycsomag pedig a három alapító tag által létrehozott közös társaságé lesz. Ez utóbbiban a Népszabadság és a Ringier kiadó együttesen 70, a Sanoma pedig 30 százalékos üzletrészt mondhat magáénak. A Médialogisztika tervezett alaptőkéje várhatóan 0,5–1 milliárd forint lesz, ami elsősorban attól függ, hogy milyen megállapodásokat sikerül kötni a vállalkozás működtetéséhez, vagyis például saját raktározási-tárolási kapacitást kell-e kialakítani, szükség lesz-e saját járműflottára. Az új társaság versenysemleges lesz, tehát más kiadók megbízásait is elfogadják – mondta Papp Béla, a Ringier ügyvezető igazgatója. A Médialogisztika terjesztési szolgáltatásának árai alacsonyabbak lesznek, mint a jelenlegi postai terjesztési díjak, de valószínűleg annyival nem lesz kevesebb, hogy azokat az előfizetési díjakban is érvényesíthessék, mivel ezek így is nyomottak. Az előfizetők leginkább a teljes egészében számon kérhető, minőségi szolgáltatással járnak jól. Az előfizetői adatbázis biztonságával kapcsolatban Szabó György, a Sanoma vezérigazgatója kifejtette, a címlisták kizárólag a Médialogisztika birtokában maradnak, azok – hiába társtulajdonosok benne az egyébként egymással konkuráló kiadók – más piaci szereplők számára nem elérhetők.
