A tavalyi 19 milliárd forint után az idén 27–30 milliárd forint árbevételt tervez a sertésvágással és -feldolgozással foglalkozó kiskunfélegyházi Hungary Meat Kft., a cég adózás előtti eredménye pedig a múlt évi 500 millió forintról 700 millió forintra növekedhet – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Piero Pini, a társaság elnöke és tulajdonosa. Az árbevétel jelentős növekedését Pini a vágásszám növelésétől várja, szeretne naponta 3 ezer sertést vágni, ami csaknem kétszerese az első két havi átlagos 1703-nak. Ebben az esztendőben így összesen 650 ezer sertést vágna le a társaság, szemben a múlt évi mintegy 374 ezerrel.
Az utóbbi időben sikerült ugyan új szerződéseket kötni a sertéstartókkal, még így is egyharmadnyi azonban az importból származó sertések aránya: számuk a heti 15 ezer levágott sertésből 5-6 ezer. Nem gazdasági kényszerből hozzák be külföldről a sertéseket, hanem azért, mert Magyarországon nincs elegendő, pedig egy hazai termelőnek az élő sertés kilogrammjáért 275-280 forintot fizetnek, az importért pedig 10 forinttal kevesebbet. A cégtulajdonos szerint a magyar termelők azért sem lendülnek bele jobban a hizlalásba, mert tartanak attól, hogy az árak esetleg nagyon alacsony szintre süllyednek. Az állomány növekedésére már csak azért is szükség lenne, mert a magyar sertéshús jobb minőségű, s ízletesebb is az importból származónál.
A cég az elmúlt időszakban egymilliárd forintot költött fejlesztésre, technikai korszerűsítésre, az átlagos színhús-kihozatalt sikerült 50 százalékról 55 százalékra növelni. A kapacitások jóformán teljesen ki vannak használva, a társaság termelésének 70 százalékát a külpiacon, elsősorban Japánban, Koreában, Olaszországban, Spanyolországban, Németországban és Romániában értékesíti. Jankó Ferenc vezérigazgató szerint az exportot illetően új nagyobb piacként felmerülhet Oroszország, de a Japánba irányuló kivitelt is meg lehetne duplázni.
