Az európai emberek döntő része tavaly rosszabbnak látta országa gazdasági helyzetét, mint egy évvel korábban – derül ki a Cetelem Bank 12 ország lakosainak megkérdezésével készített felméréséből. Az összesített átlagos érték – tízes skálán – 2004-ben 4,71, tavaly pedig 4,68 volt, ráadásul a vizsgált országok többségében a jövővel kapcsolatban is borúlátó véleményeket fogalmaztak meg a válaszadók.
Magyarországon a gazdasági helyzet megítélése tavaly nem módosult az egy évvel korábbi 4,2-es értékhez képest. A fogyasztási kedv ugyanakkor jelentősen visszaesett: a 2004-es felmérés adatai szerint a magyar háztartások 54 százaléka tervezte növelni vásárlásra fordított kiadásait a következő 12 hónapban, míg tavaly csak 31 százalékuk.
Az adatok alapján a Magyarországon egy háztartásra jutó 1255 eurós fogyasztásihitel-állomány a Lengyelország, Szlovákia, Csehország és Magyarország négyesből a legmagasabb, igaz, jócskán elmarad az Egyesült Királyságban mért 9603, illetve a Németországban mért 6058 eurós értéktől, illetve a vizsgálatba bevont országok 5045 eurós átlagától is – ismertette a felmérés eredményeit Lendvai János, a Magyar Cetelem Bank Rt. elnök-vezérigazgatója. A bankvezér egyúttal felhívta a figyelmet a devizahitelek drasztikus térnyerésére: míg 2004 végén a teljes 726,2 milliárd forintos fogyasztásihitel-állomány 18,8 százaléka volt devizaalapú, 2005 novemberében már a 1169 milliárd forintos összállomány 43,7 százaléka. Az idei elemzés újdonsága volt, hogy a kutatás készítői egyenlő nagyságú jövedelem esetén is összevetették a háztartások kiadásait. E szempont alapján egy év alatt Magyarországon költik a legtöbbet háztartási berendezésekre, egy háztartás összesen 438 eurót. A második Spanyolország, utána pedig Csehország következik, 287, illetve 286 euróval. Szintén azonos jövedelmi feltételeket alapul véve a magyar háztartások fordítják a legtöbbet informatikai termékekre is, mögöttünk pedig a belgák és a lengyelek állnak, sorrendben 362, 300, 198 eurós költéssel.
