BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aki méltatlankodik és aki elégedett

2005. október 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hasztnáltautó-importőrök két évvel ezelőtti kezdeményezése érhet be akkor, ha a magyar adójogszabály-alkotók figyelembe veszik az Európai Bizottság (EB) elvárását, amely szerint a regisztrációs adó mértékének megállapításánál nem kerülhetnek versenyhátrányba a más uniós országokban vásárolt használt autók a Magyarországon vettekkel szemben – foglalta össze előzetesen a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének (MGOE) álláspontját Bakó Zoltán, a szervezet titkára. Szerinte az Európai Unió (EU) és Magyarország közötti szerződés egyértelművé teszi, hogy a közösségen belüli kereskedelemben alkalmazni kell az értékarányosítás elvét, ám ez itthon a tagállamokból behozott használt autók esetében egyelőre nem érvényesül. Ezek regisztrációs adójánál ugyanis nem vették figyelembe azt, hogy az ilyen, korukból adódóan is „avult” járművek értéke nem vethető össze egy új autóéval. Bakó szerint az MGOE folyamatosan készen áll arra, hogy az uniós elvárásnak megfelelő javaslatokat nyújtson be az itthoni törvényhozóknak. Ezek egyik mintája lehetne a portugál gyakorlat, amelyben a használt autók korát alapul véve határozzák meg, hogy mennyivel legyen kevesebb a regisztrációs adójuk a hasonló paraméterekkel rendelkező új autóhoz képest. Aki nem ért egyet az adott jármű avulási értékével, az a saját költségre független szakértőt kérhet fel a végleges döntésre.
Egyelőre csak az MTI hírét ismeri Győző Gábor, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) elnöke, aki ez alapján számos tévedést talált az EB figyelmeztetésében. Az új autókat forgalmazó vezérképviseletek, márkaimportőrök érdekképviseleti szervezetének elnöke szerint hibás az az általánosnak tűnő megállapítás, hogy Magyarország sérti „a hazai és más tagállamokból származó termékek egyenlő bánásmódjáról szóló rendelkezéseit”, amire példaként azt hozta fel, hogy egy EU-s tagállamból behozott új autóra (azonos kategóriabesorolás esetén) ugyanaz a regisztrációsadó-díjtétel érvényes, mint az itthon gyártottra. Ugyancsak tévedésnek tartja Győző Gábor azt a brüsszeli megállapítást, amely szerint a használt autók EU-n belüli beszerzése esetén Magyarország a regisztrációs adón túlmenően többletadót is alkalmaz, hiszen azokat a regisztrációs díjon kívül plusz adó nem terheli. Ilyet inkább az új személyautóknál lehet „tetten érni”, amelyek után általános forgalmi adót is kell fizetni. A regisztrációs díjak megállapításánál az is rendező elv volt, hogy az itthon használttá vált autók ne kerüljenek hátrányba az ugyanolyan, de más uniós országból behozott használt autókkal szemben.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet