– A Mol–Slovnaft integráció mellett kevesebb szó esett a csoport vegyipari részlegeinek összehangolásáról. Hol tart most ez a folyamat?
– Az integráció 2004 elején kezdődött, s mára elmondhatjuk, hogy a kereskedelem és a marketing olyan szinten vált integrálttá, hogy a TVK és a Slovnaft közös vezetéssel működik. Egyedül az értékesítéstámogatási (back office, azaz bonyolítási és a szállítási) szervezetek végzik a munkájukat megosztva, de közös irányítás alatt.
– Milyen tapasztalatokat szerzett az „összefésülés” során?
– A két cég integrálása nem okozott gondot, kicsit leegyszerűsítve a folyamatokat azt mondhatom, hogy vállalati kultúrák egyesítéséről volt szó. Mivel a petrolkémia üzleti terület menedzsmentje azonos, és a kollégák részéről is konstruktív hozzáállást tapasztaltunk, így különösebb nehézség nem merült fel a folyamat során. Társaságunknál tevékenységalapú menedzsment működik, ami ugyancsak hozzájárult a zökkenőmentes lebonyolításhoz.
– Pedig közben jelentős beruházások valósultak meg mindkét cégnél…
– Valóban, a TVK százmilliárd forint összeget meghaladó petrolkémiai fejlesztési projektje mellett a Slovnaftnál is új polipropiléngyár épült a Dow Chemicaltől vásárolt Unipol technológiával. A 250 ezer tonna éves kapacitású üzemben augusztus közepén zárul a tesztgyártás. A Slovnaft rendelkezik ezenkívül egy 180 ezer tonna/év kapacitású LDPE (kis sűrűségű polietilén)-gyárral, így a két cég együttesen évente 1,2 millió tonna polimer gyártására képes.
– A felfutó polimertermelés milyen piaci kihívásokat jelentett?
– Úgy gondolom, hogy a TVK-ra vonatkozóan a tudatosan felépített, premarketingtevékenységen alapuló piaci bevezetésen keresztül elértünk egy olyan piaci pozíciót, ahol már valós, a vevőink gyártási technológiájához kapcsolódó igények jelentek meg a HDPE–2 gyárban termelt termékekre. Ezt az igényszintet a spot piacokon értékesített mennyiségek csökkenésével tudjuk lemérni. A piaci bevezetés – fokuszálva stratégiai piacainkra – az elmúlt másfél évben nagyon szépen valósult meg. A Slovnaft polipropilén-termékeinek vonatkozásában saját termelésű termékeinket használjuk a piaci szereplők megnyerésére. Az alkalmazott marketingstratégia mindkét esetben meghozta az eredményét.
– Miért kell vásárolt termékekkel támogatni a piaci bevezetést?
– A gyártási technológia jellemzője, hogy nem lehet a termelést folyamatosan felfuttatni, illetve a már működő gyárat legfeljebb 75 százalékig lehet visszaterhelni, ezért fontos, hogy a gyár termékeinek biztos felvevőpiacot találjunk az indulás idejére. A belépő 200 ezer tonna komoly mennyiségi növekedés, ami sok új vevőt kell megszerezni.
– Milyen értékesítési stratégiát alkalmaznak, közvetlenül vagy kereskedőkön keresztül érik el a vevőiket?
– A Slovnaft gyakorlatában a disztribútorok alkalmazása dominált, mi pedig közvetlenül a felhasználóknak adunk el. Ezt a fajta egycsatornás értékesítést azokban az országokban végezzük, ahol a TVK leányvállalatain keresztül jelenik meg az adott ország piacán. A TVK nyolc országban rendelkezik képviselettel, ebből kettő (az osztrák és a moszkvai képviselet) a Mollal közös. Fő piacainkon, például Németországban, Olaszországban, Lengyelországban vagy Nagy-Britanniában saját irodánk van, s most tervezzük a közvetlen megjelenést az ukrán piacon is. Azokon a területeken, ahol spot értékesítés történik, illetve a mennyiség nem indokolja a saját kereskedelmi hálózat fenntartását, jelenleg is disztribútorokkal dolgozunk.
– Az alapanyag-ellátás terén is megvalósult az integráció?
– Igen, a csoporton belül egyfajta belső egyensúlyra törekszünk, a polimerüzemeink etilén-, illetve propilénellátását saját termelésből oldjuk meg.
– Milyen további lépések várhatók az integrációban?
– Mint említettem, a folyamat nagyrészt sikeresen megvalósult, a későbbiekben az üzleti folyamatokban, a logisztikában, illetve az it-rendszereknél látok további lehetőséget az egyesítésre, azonban ezek még a távoli céljaink közé sorolhatók.
