BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csaknem megduplázná nyereségét Mezőhegyes

A legrégebbi hazai állami gazdaság sikeres privatizációját követően idén majdnem kétszeresére növelné nyereségét a múlt évhez képest.

2005. június 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország legrégebbi állami gazdasága, a tavaly privatizált Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok (MÁM) Rt. idei árbevételi terve 4,8 milliárd forint, nyereségét pedig a múlt évi 207 millió forintról 86 százalékkal, 383 millió forintra kívánja növelni – mondta Kun Mihály, a nevét Mezőhegyesi Ménesbirtok (MM) Rt.-re változtatott társaság vezérigazgatója. Tájékoztat arról is, hogy hosszabb távú terveikben évente az amortizációval megegyező, tehát körülbelül 380 millió forint értékű fejlesztést irányoztak elő. Az új tulajdonosok emellett úgy vélik, hogy mintegy 400-500 millió forint nyereségnek éves szinten „benne kell lennie” a cégben. Ezt az eredményt a társaságnak úgy kell teljesítenie, hogy tevékenységéből 2004-ben az ÁPV Rt. kivásárolta a lótenyésztési ágazatot, amely a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. keretében már az elmúlt évben is részben önállóan tevékenykedett. A Mezőhegyesen nagy hagyományú lótenyésztés így állami tulajdonban maradt.
Mezőhegyesen a menedzsment hat tagja az összes dolgozóval és a bábolnai IKR Rt.-vel együtt alakított egy befektető céget Határhaszon Üzletviteli és Tanácsadó Rt. néven a MÁM Rt. privatizációjára. (A társaságban az IKR Rt.-nek 40 százalékos tulajdona volt.) Mivel a cég dolgozóinak több mint 50 százaléka benne volt a konzorciumban, a Határhaszon Rt. háromszoros árelőnyt élvezett az esetleges „külső” befektetőkkel szemben, akiknek hatmilliárd forintot kellett volna fizetni.
A Határhaszon Rt. – miután a számára érvényes 2,01 milliárd forint vételárat egy összegben kifizette a társaság 1,86 milliárd forint értékű részvénycsomagjáért – a Ménesbirtok részvényeinek 85,5 százalékát szerezte meg. A fennmaradó 14,5 százalék közvetlen dolgozói tulajdonban van, mivel az ÁPV Rt. szakszervezeti nyomásra bizonyos részt fenntartott számukra. A Határhaszon Rt. 830 millió forintos tőkeemelést is vállalt a MÁM-ban, ennek fele a privatizációs szerződés aláírásakor megtörtént, a másik felét 2005 szeptemberéig hajtják végre. A vásárlást és a tőkeemelést a Határhaszon Rt. saját forrásból, illetve az Erste Bank hiteléből finanszírozta.
A privatizáció során az új tulajdonosnak három feltételt is vállalnia kellett. Egyrészt, hogy a társaság a magánosítás után 10 évig fenntartja alaptevékenységét, másrészt, hogy a jelenlegi 609 fős létszámot három év alatt nem csökkenti nagyobb mértékben évente legfeljebb 8 százaléknál, a három év alatt együttesen 20 százaléknál. A harmadik vállalás, hogy nem mondják fel a kollektív szerződést, azaz érvényben maradnak az abban még az állami tulajdonossal szemben „kiharcolt” szakszervezeti jogok, ami például a bérek reálértéken tartása mellett szociális és egyéb ellátásokat jelent.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet