BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óvják a szélsőségektől az autókereskedőket

2004. november 24. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az európai uniós tagságból adódó versenyhelyzet is arra készteti a magyarországi újautó-forgalmazókat, márkaimportőröket és -kereskedőket, illetve érdekvédelmi szervezeteiket, hogy a jövőben egységesebben lépjenek föl a magyarországi piacot zavaró tényezőkkel szemben. Erre mind a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE), mind a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége (Gémosz) készen áll – derült ki a márkakereskedői szövetség tegnapi közgyűlésén. Eppel János, az MGE elnökségi tagja, a Porsche Hungaria cégcsoport ügyvezető igazgatója szerint erre nemcsak az újautó-eladások stagnálása és a helyenként azt kísérő negatív piaci magatartás miatt van szükség, hanem a forgalmazók érdekvédelmének hatékonyabb érvényesítéséhez is. Ez utóbbira jó példa volt, hogy a jövő évi regisztrációs adó megállapításánál egységesen képviselte az autókereskedői szakma érdekeit az MGE és a Gémosz. Ugyanakkor a korábbi jármű-értékesítési rendszerek megszűnésével, illetve változásával új kihívások elé kerülnek az autóforgalmazók, amelyek többségének célja, hogy hosszú távon végezhessék tevékenységüket.
Az új piaci rendtartásban ugyan – a korábbiakhoz képest – erősebb pozícióval rendelkeznek a márkakereskedők, ám közös érdek, hogy az általuk támasztott igények gazdaságilag is megalapozottak legyenek. Ehhez négy területen: az újautó-értékesítésben, a használtautó-eladásban, a szervizszolgáltatásban és újabban a biztosításközvetítésben kell átgondolt, mértékletes kereskedői magatartást tanúsítani. Kiemelte még a szakmai képzésben való közös érdekeltséget, valamint azt, hogy a két szervezetnek együttesen el kellene érnie: az állam azzal járuljon hozzá a magyarországi autópark fiatalításához, hogy kedvező feltételeket teremt a roncs-, illetve használatutó-beszámításban. Eppel prognózisa szerint egy-két évi stagnálás után akár két számjegyű növekedésre is lehet számítani az itthoni újautó-piacon.
Az újautó-eladás idei stagnálása, illetve a jövő évben várható visszaesés is arra figyelmeztet, hogy valamennyi márkakereskedőnek megfontoltnak kell lennie ahhoz, hogy megőrizhesse piaci pozícióját – összegezte Gablini Gábor, a Gémosz elnöke. Az új, európai uniós elvárásoknak megfelelően megkötött márkakereskedői szerződések kapcsán hangsúlyozta, hogy az itthoni megállapodások tartalmukban megfelelnek ugyan a hasonló nyugat-európaiaknak, ám nálunk a kötelezettségek mellé nem minden esetben társulnak teljeskörű jogok és lehetőségek. Sok olyan márkaimportőr van, amely még mindig mintha átmenetinek tekintené a magyar piacot, illetve olyan nyomást gyakorol a márkakereskedőkre, ami elbizonytalanítja azokat. Kivételként, követendő jó példaként a Porsche Hungariát említette Gablini, aki hozzátette, nem véletlenül tervezi a Gémosz, hogy a CECRA-nak, az európai márkakereskedők szövetségének jövő tavaszi ülésén tárgyalják meg a magyarországi autókereskedők helyzetét. Sőt egyes kirívó, a márkakereskedőket hátrányosan érintő eseteknél a Gémosz kész az illetékes európai uniós szervezethez is fordulni.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet