BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beindul a devizahitel refinanszírozása

Még az idén elindítja a devizakölcsönök refinanszírozását az FHB. A banknál ugyan még nem döntötték el, hogy a bankadó melyik formáját választják, de az már biztos, annak költségeit nem hárítják át az ügyfelekre.

2004. november 14. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) Rt.-nek már van aláírt megállapodása, s csak idő kérdése, mikor, de az biztos, hogy még az idén elindítja a devizahitelek refinanszírozását – jelentette be sajtótájékoztatóján Gyuris Dániel, a hitelintézet vezérigazgatója. Az FHB ezzel a kamattámogatott hitelek refinanszírozásának csökkenését akarja mérsékelni. (Ez a kereskedelmi bankok számára nemcsak azt jelenti, hogy olcsó refinanszírozáshoz jutnak, hanem azt is, hogy lejárati összhangot teremthetnek eszközeik és forrásaik között.) Az FHB a hitelpiaci növekményből a jövőben is 25-30 százalékos részesedést szeretne megszerezni magának – hangsúlyozták a bank vezetői.
A hitelintézet jelzáloglevél-piaci részesedése a tavaly szeptemberihez képest 0,6 százalékkal, 31,4 százalékra nőtt. A társaság jelzáloglevél-állománya lejárati struktúrájának javítása érdekében, valamint azért, hogy korábbi, magasabb hozammal kibocsátott kötvényeit alacsonyabbra cserélje, a napokban – Magyarországon első alkalommal – jelzáloglevél-visszavásárlást hajtott végre. A bank vezetésének tájékoztatása szerint a későbbiekben is folytatják a hasonló akciókat, miközben újabb kötvénykibocsátásokat hajtanak végre, s november 10-én megújították 1 milliárd eurós nemzetközi kötvényprogramjukat is, ami így újabb egy évig érvényes.
Az optimális forrásköltség kialakításnak a korábbiaknál is nagyobb jelentősége lesz a jövőben a cég életében, mivel ennek még inkább nagy szerepe lehet a bank eredményességének javításában, miután nemcsak a hitelállomány növekedése lassult, de a kamatrés is szűkült. Az FHB idei éves kamatrését 4 százalék körülire becslik a társaság vezetői. A bank rendkívül magas idei harmadik negyedéves eredményével kapcsolatban az FHB vezetői kijelentették, hogy már a harmadik negyedév végére sikerült teljesíteni az éves tervet.
A hitelintézetnél az még nem dőlt el, hogy a bankadó melyik formáját választják, de úgy vélik a forrásköltség csökkentésével ez kigazdálkodható, s az erős verseny miatt amúgy is aligha háríthatnák azt az ügyfelekre. A bank tőkemutatói közül a saját tőke szeptember végi értéke 17,3 milliárd volt, szemben az egy évvel ezelőtti 10,8 milliárd forinttal. A szavatolótőke 8,8 milliárdról 14,5 milliárdra gyarapodott. A tőkemegfelelési mutató a tavalyi harmadik negyedévben 9,9 százalék, idén félévkor 9,3 százalék volt, s szeptember végére 11,6 százalékra ugrott. Ez a jelentős eredménygyarapodáson kívül a hitelállomány növekedésének lassulásával van összefüggésben.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet