A tavalyi felére esett a jelzálogbankok növekedései üteme – derül ki a jelzáloglevelekkel kapcsolatos fedezetjelentés alapján. Igaz a mutatók kissé lemaradva követik a bankok hitelezési mérlegszámainak változását, ám a visszaesés tendenciája mégis jól nyomon követhető.
A jelzáloglevelek állománya az első negyedévben még 84 milliárd forinttal, a másodikban 114 milliárddal, a harmadik negyedévben pedig csak 32 milliárd forinttal nőtt. Külön meglepő, hogy az utolsó negyedévben az OTP Jelzálogbank csak 14,7 milliárd forinttal, míg az FHB 16,5 milliárd forinttal növelte jelzáloglevél-állományát a fedezetjelentések szerint. Ez idő alatt a HVB Jelzálogbank alig több mint 1 milliárddal nőtt.
Azt, hogy a 2004-es év összességében mennyivel gyengébb a három jelzálogbank számára, mint a 2003-as, jól mutatja, hogy az idén 230 milliárddal, míg tavaly 460 milliárddal nőtt az év első kilenc hónapjában a kötvények állománya. A kötvények, és így a hitelállomány gyarapodásának jelentős lassulása annak tudható be, hogy a lakosság elfordult a kamattámogatott forinthitelektől (a kamatnövekedés miatt), s a kereslet a devizahitelekben csapódott le. Ezeket a kölcsönöket a kereskedelmi bankok nem refinanszíroztatják jelzálogbankokkal, mint ahogyan a támogatott forinthitelek egy részét sem. A teljes – a devizahiteleket is figyelembe vevő – lakáshitel-piaci visszaesés az MNB adatai alapján valamivel kisebb, mintegy 43 százalékos volt.
A lakáshitelpiac lassulása mellett érdekes jelenség, hogy a HVB Jelzálogbank a tavaly szeptemberi 4,23 százalékról a múlt hó végére 5,47 százalékra növelte piaci részesedését, eközben az FHB fél százalékot erősödött, most a piac 31,39 százaléka az övé, de ez az OTP Jelzálogbankot (63,14 százalékos piaci részarány) egyelőre aligha rázza meg.
