Mentehetetlenül beindul az új lakástámogatási rendszer, a fészekrakó program, amely több új elemet is tartalmaz majd. Ezekből az egyik legjelentősebb a hitelfelvételhez társított állami kezességvállalás bevezetése. Ez a tervek szerint évente várhatóan 8 ezer új és 6 ezer használt lakás vásárlásához jelent majd támogatást, s azon 30 év alatti, fiatal párok és gyereket egyedül nevelő szülők esetében jár, akiknek még nincs lakásuk, így ők nagyobb összegű hitelt vehetnének fel, némi díjfizetés ellenében. A lakáspolitikai koncepció szerint így 14 ezer ingatlannal, mintegy 25-30 ezer ember lakáshatási körülményei javulnak majd.
Szakértők szerint ez a rendszer jövőre még korántsem kerül majd 3 milliárd forintba, jóllehet az állam sajtóhírek szerint ennyit tervez be erre a célra, míg 2006-ban már 5 milliárdot is elköltene az új támogatási formára. Lapértesülések szerint a lakások árának, építési költségének – itt úgy tudjuk, hogy a telekárral csökkentett összeget kell érteni – a 80-90 százalékára vehető fel majd hitel, így önrészként elég lehet a szocpol is lakásvásárlás esetén. Ám az ilyen kezességvállalással vásárolt ingatlan sem kerülhet többe Budapesten és megyei jogú városokban használt lakás esetén 12 millió, új lakás esetében 15 millió forintnál. A többi településen ennél kisebb az érték, a használt lakás értéke 8 millió, az új 12 millió forint lehet.
Sajtóhírek szerint a támogatási elemek között a szocpol (amit otthonteremtési kedvezményre neveznének át) régóta ígért kiterjesztése is szerepel, így a fél szocpol a 35 év alatti, gyermeket nevelő, lakással nem rendelkező pároknak járna használt lakás vásárlására. Tovább tart majd a panellakások felújítási programja is, ami azonban kiterjed majd az épületek környezetére is, a költségeket a tervek szerint egyharmad-egyharmad arányban állná az állam, az önkormányzatok és a lakók. A lakások bérbeadását is támogatná az állam, a jövőben 25 százalék helyett 10 százalék adót fizetne a bérleti díj után az, aki legalább 5 évre bérbe adják lakását az önkormányzatnak, amely aztán szociális bérlakásként használná azt. A jelenlegi támogatási rendszer egyik elemét kivezetnék, így jövőre várhatóan megszűnik a lakásvásárláshoz járó áfa-visszatérítési kedvezmény.
