BUX 139976.65 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eddig tíz társaság vásárolta meg a UMTS-pályázati anyagot

2004. szeptember 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eddig tíz társaság vásárolta meg a harmadik generációs mobilszolgáltatással (UMTS) kapcsolatos pályázati anyagot - mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Kovács Kálmán, az informatikai tárca vezetője. A három jelenlegi magyarországi mobilszolgáltató mellett további két-három szolgáltató, illetve négy-öt gyártó cég vette meg a dokumentumot. (A tárca korábban hét-nyolc érdeklődőre számított.) Az ajánlatokat november 2-án kell beadniuk a cégeknek - tette hozzá Debreczeni Sándor, a Nemzeti Hírközlési Hatóság tanácsának tagja. A tervek szerint még az év végéig kiderül, mely cégek nyernek szolgáltatási jogosultságot.
Kovács elmondta, hogy az utóbbi időben felértékelődött az európai, az amerikai és az ázsiai befektetők körében a magyarországi információtechnológiai piac. Ennek bizonyítékaként említette a miniszter, hogy az amerikai Qualcomm és a kínai ZTE is érdeklődik magyarországi befektetések iránt, az utóbbi társaság például azt is jelezte, hogy ide telepítené gyártóbázisának egy részét, illetve regionális központot hozna létre Magyarországon. (A kínai cég a napokban kötött megállapodást az Invitel távközlési vállalattal ADSL-modemek szállításáról - NAPI Gazdaság, 2004. szeptember 28., 5. oldal.) Az említett - és más - távközlési, informatikaieszköz-gyártók mellett a mobil- tartalomszolgáltatásban érdekelt szoftveres cégek is jelezték érdeklődésüket Magyarország iránt, közülük a japán Docomót említette a miniszter. Kovács elmondta, hogy a kormány átalakítása miatt 30 napot csúszik az úgynevezett zárt láncú egységes digitális rádió-távközlési rendszer pályázati kiírása, így az nem jelenik meg október elején.
Úgy tűnik, a harmadik generációs mobilszolgáltatás nélkül is komoly növekedési potenciál van a hazai piacban. Augusztus végére ugyanis - az előző hónaphoz képest - 0,7 százalékkal növekedett a mobil-előfizetések száma, ami 58 ezerrel több telefonálót jelent - derül ki a Nemzeti Hírközlési Hatóság adataiból. A hónap végi előfizetések száma közel 10,7 százalékkal haladta meg a tavalyi év augusztusi értékét. A három szolgáltató augusztus 31-én összesen 8,317 millió előfizetést tartott nyilván. A Vodafone piaci részesedése az előfizetések terén 18,9 százalékra nőtt, a T-Mobile Magyarországé - csakúgy, mint júliusban - 47,74 százalék volt, míg a Pannon GSM részesedése 33,36 százalékra csökkent. Az aktív (forgalomban részt vevő) előfizetések száma 29 ezerrel, 7,738 millióra emelkedett, amelyből a T-Mobile Magyarország Rt. 48,16 százalékkal, a Pannon GSM 33,36 százalékkal, a Vodafone pedig 18,48 százalékkal részesedett.

Horniák Balázs
Horniák Balázs
Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet