A héten befejeződhet az új fizetésképtelenségi törvény koncepciójának közigazgatási államtitkári egyeztetése. Aparácz Dénes, a törvényalkotási munkacsoport vezetője lapunk kérdésére elmondta, hogy eddig kisebb változtatások voltak, nagyobb kritikát még nem kapott a koncepció tervezete, de a hátralévő néhány napban még várhatók módosítási javaslatok. A törvény várhatóan október közepén kerül a kormány elé.
A koncepció amellett foglalt állást, hogy a hazai rendszer úgynevezett egyeljárásos legyen - mondta lapunknak a Felszámolók Országos Egyesülete (FOE) által a kodifikációs bizottságba delegált tag, Molnár György, a FOE elnöke. A felszámolás emiatt csak a végső eszköz lehet, ezért azt a jelenlegi gyakorlattal ellentétben a hitelezők nem használhatják majd behajtási eszközként.
Molnár György szerint kérdés még, hogy az új fizetésképtelenségi törvény kiterjedjen-e, és ha igen, milyen mértékben az egyéni vállalkozókra. Hogy milyen mérettől és alkalmazotti számtól szükséges ez, arra majd az érdekképviseletek tesznek javaslatot. Bár az egyéni vállalkozók sokszor komoly, a társasági formában működő gazdálkodó szervezeteket meghaladó méretben működnek, jelenleg mégsem terjed ki rájuk a törvény. A FOE elnöke elmondta, hogy a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban (GKM) már foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy miként különíthető el az egyéni vállalkozók magán- és vállalkozási vagyona. A GKM munkacsoportja felülvizsgálja az egyéni vállalkozókról szóló törvényt is. Mint a szakértő elmondta, Európa legtöbb országában a vállalkozóknak csak úgy adható ki működési engedély, ha meghatározzák azt a vagyont - pénzben és eszközökben -, amit használnak.
A törvény koncepciótervezete kitér a társadalmi szervezetek szabályozására is, a bizottság álláspontja, hogy a munkát csak az üzletszerű gazdasági tevékenységet is végző szervezetek tekintetében kell folytatni. A koncepciónak továbbra is része maradt a vezetői és a tulajdonosi felelősség kiszélesítése.
