Ezen a héten kapják meg a felmondólevelet a végelszámolás alatt lévő Kárpátia Hitelszövetkezet folyószámlával rendelkező ügyfelei – tudta meg a NAPI Gazdaság. A végelszámolást végző Hitelintézeti Felszámoló Kht. ügyvezetője, Fábián László Balázs megerősítette a hírt, hozzátéve, hogy a betétszámla-szerződéseket nem mondják fel.
Folyamatos a lejáró és az idő előtt visszaváltott betétek kifizetése – tájékoztatta lapunkat Fábián. A Kárpátiának mintegy 400 milliós betétállományával szemben a végelszámolás kezdetekor több mint 150 milliónyi likvid eszköz és néhány száz milliós hitelállomány állt rendelkezésére (a tevékenység zárómérlege még nem készült el). A társaság betétesei átlagosan mintegy félmilliós megtakarítással bírnak, a nagyobbak aránya nem jelentős. A Kárpátia megközelítőleg kilencszáz ügyféllel rendelkezik.
Jelenleg is folynak a tárgyalások a Kárpátia hitelállományának eladásáról – mondta el Fábián László Balázs –, s a befolyó pénzből fizetik majd ki a betéteseket. A hitelállomány 80–85 százaléka jó hitel – tudtuk meg a végelszámolótól – , így az elegendő lesz a betétek kifizetésére. Fábián kijelentette: mindent megtesznek annak érdekében, hogy a végelszámolást szabályosan és rugalmasan lebonyolítsák, s nem szeretnék felszámolásba átvinni a hitelszövetkezetet. Lapunk információja szerint fizetési probléma akkor merülhet fel, ha nem sikerül túladni a hitelállományon. Ebben az esetben az ügyfelek az Országos Betétbiztosítási Alaptól (OBA) kapnák meg a pénzüket. Ez azonban lassítaná a kifizetéseket, különösen a nagyobb, 6 millió forint fölötti betétek esetében – állítja Fábián.
Korábbi lapértesülések szerint a Baumag szerette volna átvenni a Kárpátia vezetését, ez azonban meghiúsult. A társaság birtokában nincsenek Baumaghoz kapcsolódó pénzek – tudtuk meg Fábiántól –, a nagy bajban lévő szövetkezet ügye nem játszhat szerepet a Kárpátia végelszámolásában. Igaz, a hitelszövetkezetnek van egy vélhetően kevésbé jó minőségű kihelyezése egy Baumaghoz közel álló vállalkozásban.
