Az összesen 10-11 milliárd forintba kerülő, meghatározóan a napilapgyártási kapacitások növelését célzó folyamatban levő fejlesztések alaposan átrendezhetik a magyar nyomdapiacot. Az európai mércével is nagy lapkiadók közül a svájci Ringier, valamint a németországi Axel Springer magyarországi érdekeltségei várhatóan az ősz elejére befejezik új napilapnyomdájuk építését, illetve a meglévő bővítését, s a tervek szerint az évszak közepén, esetleg év vége felé meg is indulhat azokban a gyártás. Mindezek nyomán a napilapnyomdai összkapacitás – az egyéb frissen fejlesztett nyomdákéval együtt – szakértők szerint messze felülmúlja majd a korábbit. Ilyen körülmények között kérdés, mennyire lehet majd biztosított a gazdaságos működés, de nem elhanyagolható az sem, mi lesz a korábbi piacvezető nyomda, a Szikra sorsa. A tucatnyi országos terjesztésű napilap felét, összpéldányszámban mintegy kétharmadát a Szikra Lapnyomda állítja elő (jelenleg a naponta összesen egymillió lapból 700 ezer példányt nyom, a fennmaradó mennyiségen – nem egyenlő arányban – három másik nyomda osztozik). A Szikra legnagyobb megrendelőjének számító magyarországi Ringier-érdekeltségű napilapokat a svájci cégcsoporthoz tartozó új nyomdában készítik majd (a mostani tervek szerint több ütemben állva át). Emiatt a Szikrában – amelynek összes megrendeléséből mintegy 60 százalék a napilapok nyomdai munkáiból származik – jelentős kapacitás szabadul föl. Értesülésünk szerint több kiadóval is folynak tárgyalások arról, hogy az eddigi elutasítás után végre igent mondjanak egy a piacon már meglévő és egy várhatóan újonnan induló napilap Szikrában történő nyomtatására.
A Szikra közép- és hosszú távú terveiben egyértelműen szerepel a napilapok nyomtatása, a stratégiát készítőknek ugyanis meggyőződése, hogy a napilappiacnak szüksége van kiadófüggetlen nyomdára. Némi segítséget jelenthet, hogy a várhatóan év végéig kivonuló napilapok helyébe – az összmennyiséget egyelőre nem teljesen pótolva – mások kerülnek. Azokból az országos terjesztésű napilapokból is készülhetne néhány a fővárosi nyomdában, amelyeket jelenleg vidéken nyomtatnak. Ide tartozhat az Expressz hirdetési újság mellett a politikai-közéleti napilapok közül a Magyar Hírlap, a Magyar Nemzet és a Népszava – mindegyikük visszatérő megrendelőnek számítana, hiszen az elmúlt évtizedben alaposan megismerhették már a Szikrát. Teljesen új megbízást viszont a német Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) kiadócsoport magyarországi leányvállalata adhatna, amely korábbi sajtóhírek szerint a meglévő megyeiek mellett országos napilap kiadására is vállalkozna.
Tény viszont, hogy a nyomdapiacon a WAZ sem tétlen. A négy megyei és egy városi napilapot megjelentető, a WAZ tulajdonában lévő Pannon Lapok Társasága cégcsoport érdekeltségi körébe tartozó West Hungary Nyomdai Centrum Bt. Veszprémben működő nyomdájának a nyár közepén megkezdett bővítését, korszerűsítését várhatóan ez év végéig fejezik be. Ennek keretében a mostani 3200 négyzetmétert további 2000 négyzetméterrel növelik, a három új gépsor üzembe állításával éves szinten mintegy 125 millió példány készülhet, ebből 60 százalék körüli lesz a napilapok aránya – mondta el Jens Dänhardt, a nyomda igazgatója. Hozzátette még, hogy 20–30 százalékos kapacitásbővítéssel lehetővé válik, hogy a nappali műszakban az eddigieknél több külső megbízást vállaljanak, hiszen a napilapok mellett televíziós újság és gazdasági magazinok nyomdai munkáit is itt végzik.
A Ringiernek a budaörsi Harbor Parkban, zöldmezős beruházás keretében épített nyomdája szeptember vége felé kezdene üzemelni. Bertalan László nyomdaigazgató tájékoztatása szerint várhatóan októbertől itt készül a naponta 300 ezret meghaladó példányban nyomott Blikk és a 120 ezres példányszámú Nemzeti Sport, azokon az új nyomdagépeken, amelyeket könnyebben, illetve gyorsabban át tudnak állítani akár oldalszámbővülés vagy oldalak változtatása esetén, akár reklámkiadványok behúzásakor. E változás eredményeként a Blikk nagyobb – berlini formátumú – lesz, az oldalszám is növekedhet, a mostani húszról akár harminckettőre. A nyomdakész oldalak leadási határidejét is jobban közelíthetik majd az éjféli időponthoz, mint jelenleg, hiszen a nagyteljesítményű nyomdai berendezésekről a budapesti terjesztéshez elég hajnal 1 óra 40-kor átadni az elkészült példányokat.
A Szikrából jelenleg csaknem 190 ezer példányban kikerülő Népszabadság egyelőre marad a helyén, akárcsak a – hivatalos adat híján becsülten – mintegy félszázezerben megjelenő Mai Nap is. Információnk szerint a Népszabadsággal legalább középtávon számol a Szikra, amely a jövő év végével lejáró megállapodást követően is arra törekszik – ha nem is minden áron – , hogy a lap tartósan itt készüljön. Ehhez olyan kedvező ár- és előállítási kondíció kialakítását tervezi, amellyel hosszabb időre ott tarthatja a manapság is legkelendőbb közéleti-politikai napilapot.
A mintegy fél tucat megyei napilapot megjelentető magyarországi Axel Springer ősszel országos napilap indítását tervezi (NAPI Gazdaság, 2004. július 9., 4. oldal), amelynek nyomdai munkáit a cégcsoporthoz tartozó kecskeméti Szilády Nyomda Kft. végzi majd. Ennek érdekében a nyomda bővítésének utolsó szakaszánál tartanak, a teljes beruházás várhatóan több mint 1,5 milliárdba kerül. A kizárólag nyomdai tevékenységre alkalmas eddigi 4500 négyzetmétert mintegy 3500-zal növelve és új gépsorokat elhelyezve csaknem kétszeresére nő az eddigi újság-előállítási kapacitás – tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Boros Gábor ügyvezető igazgató. (A raktárakat, a feldolgozó részleget és a szociális helyiségeket is az új részben alakítják ki.) Így éves szinten összesen mintegy 65 millió példány újság nyomtatása válik lehetővé, amelyen belül csaknem 50 százalékkal bővül az innen kikerülő napilapok mennyisége. A későbbi lapleadást is lehetővé tevő bővítéssel nagyobb színezettségű újságok is készülhetnek, s mutációkra is lesz lehetőség. A próbagyártást szeptember végére, október elejére tervezik.
