A lakásmaffia elleni fellépés érdekében még az ősszel parlament elé kerül az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvénymódosítási javaslat – mondta Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közigazgatási államtitkára. A változással az ingatlan-nyilvántartási adatszolgáltatást szigorúbb szabályokhoz kívánják kötni. A tulajdoni lap másolatának igénylésekor a földhivataloknak az igénylő nevén túl egyéb adatokat is naplózniuk kellene, valamint az adatigénylőt köteleznék egy személyazonosító okmány bemutatására.
Gerő András, a legnagyobb hazai ingatlanforgalmazó, az Otthon Centrum Rt. igazgatója ugyan jó ötletnek tartja, hogy az adatigénylők igazolják magukat a földhivatalokban, ám szerinte ez semmiben nem hátráltatja majd a lakásmaffiát. A mások lakását szervezett formában elcsalók ugyanis szinte mindig összejátszanak egy ügyvédi irodával (nemritkán közjegyzővel is), márpedig ha a tulajdoni lap másolatát egy iroda kéri ki, akkor az ügyfél kilétét jótékony homályban tartja az ügyvédi titoktartás. Emellett hiába szigorítják a tulajdoni lapok személyes kikérésének rendszerét, ha ma már elektronikus úton, az interneten keresztül bárki, bármennyi tulajdoni lap másolatát lekérheti – tette hozzá Gerő.
Az FVM közigazgatási államtitkára szerint a több mint 100 millió forint összértékű fejlesztéseknek köszönhetően a földhivatalok mostanra ledolgozták a felgyülemlett ügyirathátralékot, s a félnapos sorban állás helyett pár percre csökkent az ügyintézéshez szükséges idő. Benedek Fülöp a fővárosi helyzetről szólva elmondta, hogy míg év elején a hátralékos ügyiratok száma 116 ezer volt, addig most a 937 ezer fővárosi ingatlanból csupán mintegy 32 ezer ingatlanon szerepel széljegy. Hozzátette, hogy ezek speciális esetek, például olyan ipari parkok és régi nagyvállalatok, ahol nehéz nyomon követni a tulajdonosi hátteret. Ezen ügyiratok feldolgozásával augusztus 15-től különleges eljárási csoport foglalkozik majd.
