A helyi önkormányzat képviselő-testülete tegnapi rendkívüli ülésén - amelyen részt vett az ÁNTSZ, a katasztrófavédelem és az érintett cég képviselője is - úgy döntött, hogy mindenképpen be kell záratni a gyömrői Pevdi Vegyipari Kft. üzemét. A Pest megyei város vezetése már több alkalommal is szorgalmazta a gyár leállítását, a múlt hét hétfői üzemi baleset nyomán bekövetkezett légszennyezés után azonban már nem tartható fenn tovább a jelenlegi állapot - mondta lapunknak Gyenes Levente polgármester.
Az ÁNTSZ vizsgálata szerint a vegyi üzem működtetésénél előírások egész sorát nem tartották be, a tavalyi évet 70 millió forint körüli árbevétel mellett néhány milliós veszteséggel záró Pevdinek pedig - a polgármester szerint - nincs elég pénze a gyár olyan mértékű fejlesztésére, hogy az minden szabálynak megfeleljen. Az önkormányzat kompromisszumként annyit tud felajánlani a Pevdinek, hogy vásároljon területet a település szélén kijelölt ipari övezetben, s az üzemet oda telepítse át, a gyár ugyanis ráadásul jelenleg egy lakóövezet közepén áll - tette hozzá Gyenes.
Egy hete a Pevdi telephelyén egy műanyag tartályból veszélyes anyagnak minősülő folyadék (butil-akrilát) szabadult ki, aminek következtében nagy mennyiségű szúrós szagú gáz került a levegőbe. Emiatt 250 lakost ideiglenesen ki kellett telepíteni Gyömrőn. Az ÁNTSZ másnapi vizsgálata eredményeként bezáratta a 30 embert foglalkoztató gyárat, amelyet addig nem lehet újraindítani, míg a cég a törvényi minimumnak nem tesz eleget. A tisztiorvosi szolgálat határozatának értelmében tegnap estig dolgozhattak a gyárban, de csak azoknak a termékeknek a gyártását fejezhették be, amelyekhez az alapanyagok már a gépekbe kerültek. Mivel a Pevdi az elmúlt egy hétben nem tudta teljesíteni a veszélyes anyagok tárolására és kezelésére vonatkozó szabályokat, most teljesen leáll a termelés a gyömrői cégnél.
