Hosszú vesszőfutás és a privatizációról szóló találgatások után - úgy tűnik - szebb napok elé néz a magyarországi mezőgazdasági ágazat legnagyobb állami szereplője. A kormány szerdai döntése értelmében ugyanis a Bábolna Rt. eredményesen működő, nyereséges egységeiből egy új társaságot hoznak létre Bábolna Élelmiszeripari Rt. néven. A nyereséget termelő leányvállalatok, egységek, eszközök mindegyikét apportálják az új cégbe. Így ide kerül a Bábolna Takarmányipari Rt., a Bábolna Baromfitenyésztő Farm Kft., a Pannon Baromfi Kft., az Esca Kft., a takarmánygyártási eszközök, a nagyigmándi hűtőház, valamint a debreceni gyár és a törökszentmiklósi hűtőház bérleti joga is.
A Bábolna Élelmiszeripari Rt. fő profilját a továbbfeldolgozott termékek gyártása és értékesítése jelenti majd - hangzott el a vállalat tegnapi sajtótájékoztatóján. Ezzel az évek óta állami segítségre szoruló vállalatcsoport - remények szerint - megmenekül a csődtől és lehetővé válik a sikeres privatizációja. A veszteségesen működő, például a békéscsabai és a kecskeméti baromfifeldolgozó üzemek értékesítésére vagy bérbeadására szintén pályázatot írnak ki. (Ez utóbbi két üzem egyébként havonta 300 millió forint veszteséget termel.) Amennyiben a meghirdetett veszteséges üzemekre értékelhető ajánlat érkezik, az egységek tovább működhetnek. A legrosszabb esetben viszont Békéscsabán 1200, Kecskeméten 850, Bábolnán pedig ötszáz ember munkahelye kerül veszélybe. A Bábolna rendszerváltás utáni története jól illusztrálja a magyar agrárium ellentmondásait. A vállalat a hazai élelmiszer-gazdaság legjelentősebb szereplője, több ágazatban is versenyképes, ennek ellenére a csoport szinte folyamatosan veszteséget termel, leginkább a reorganizáció és a profiltisztítás elmaradása miatt. A vágottbaromfi-ágazat vesztesége például állandóan terheli a csoportot. A társaság kötelezettségállománya, amely 1996-ban kevesebb mint 4 milliárd forint volt, tavaly elérte a 30 milliárdot.
Mindez annak ellenére alakult így, hogy az elmúlt tíz évben - központi forrásból - mintegy 20 milliárd forintba került, hogy a cég lényegében változatlan formában fennmaradhasson.
Ráadásul a társaság az elmúlt év végére elveszítette saját tőkéjét, a mínusz 1,1 milliárd forintos sajáttőke-állomány miatt a cégbíróságnak törölnie kellene a cégnyilvántartásból. Újabb állami segítségre az Európai Unió megkötései miatt immár nincs mód, ezért csak az átszervezés mentheti meg a vállalatot.
