BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyatádi Konzervgyár: zöld utat kapott az értékesítése

2004. július 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az átfogó környezetvédelmi vizsgálat befejezését követően immár semmi akadálya nincs annak, hogy az ÁPV Rt. meghirdesse a Nagyatádi Konzervgyár (NK) Kft.- t – erősítette meg lapunk információit Szőke István, a tulajdonosi jogokat gyakorló, az ÁPV Rt. tulajdonában lévő Agrárgazdálkodási és Vagyonkezelő Kft. munkatársa. A pályázatot még ebben a hónapban, de legkésőbb augusztus elején kiírják.
Szőke elmondta, a termelést a közelmúltban azért állították le, hogy a társaság ne növelje tovább amúgy is tetemes, mintegy 2,5 milliárd forintos veszteségét. Mindezek mellett – a sikeres magánosítás érdekében – folyamatosan próbálják csökkenteni az elmúlt évek során felhalmozott, s csak jelentős pluszköltséggel finanszírozható raktárkészletét is. Az NK az idén várhatóan semmilyen feldolgozást nem végez majd. A 130 dolgozót a közelmúltban – a cég értékesítéséig – kényszerszabadságra küldték, ám az üzemet a gyors újraindítás érdekében folyamatosan karbantartják.
A dél-dunántúli térség egyetlen zöldség- és gyümölcsfeldolgozó üzeme két év után azért került a tavasszal ismét állami kézbe, mert korábbi tulajdonosai – három, az előző kormányzati ciklusban privatizált állami gazdaság – nem tett eleget fizetési kötelezettségének. Az egykor a Limpex-csoporthoz tartozó üzemre, illetve az azt működtető Nagyatádi Konzervgyár Kft. többségi tulajdonrészének megvásárlására még 2001 tavaszán írt ki pályázatot a tulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. (A magánosítást megelőzően az MFB előbb a 246 millió forint törzstőkéjű társaságnál 350 millió forintos tőkeemelést hajtott végre, majd 250 millió forintos tulajdonosi hitellel járult hozzá az évi 50 ezer tonna zöldség és gyümölcs feldolgozására képes gyár korszerűsítéséhez.) A cégre először egy termelői konzorcium pályázott, ám ajánlatukat nem fogadták el. A második forduló viszont már eredményes volt, s az NK 2001 telén a „frissen privatizált” Sárvári Mezőgazdasági Rt., a Lajta-Hanság Rt., valamint a Szombathelyi Tangazdaság Rt. tulajdonába került.
A közel 100 százalékos, mintegy 400 millió forint értékű üzletrészt 20 éves halasztott fizetéssel vásárolhatták meg a gyár működtetésére konzorciumot létrehozó tulajdonosok. A konzorciumnak 2003. december 20-ig fizetési kötelezettsége lett volna az állam felé, ám ennek nem tudtak eleget tenni. A korábban megkötött adásvételi szerződés értelmében ez azt jelentette, hogy az NK a kisebbségi tulajdonos révén ismét állami tulajdonba került. A céget az elmúlt év nyarán kivásárolta az MFB-től az ÁPV Rt., s jelenleg Agrárgazdálkodási és Vagyonkezelő Kft. néven működik tovább.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet