A Nemzeti Színház (NSZ) Rt. jegyzett tőkéjét 12,773 milliárd forintról 13,2 milliárd forintra emelte a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) - közölte lapunkkal Závecz Ferenc, a részvénytársaság felügyelőbizottságának elnöke. Ennek - jegyezte meg - elsősorban az volt az oka, hogy a tulajdonos szerette volna megjeleníteni a társaság tőkéjében az építés óta eltelt időszakban bekövetkezett ingatlanfelértékelődést. A színház mellett ugyanis hamarosan elkészül a Művészetek Palotája, valamint az NSZ közvetlen közelében megkezdődött egy további jelentős ingatlanfejlesztési projekt, amely nyomán számottevően emelkedik a környék ázsiója.
A tőkeemelés részeként kibocsátott részvényeket egyébként a tulajdonos a névértékhez képest valamivel 400 százalékos árfolyam alatt jegyezte le, így a színháznak 1,653 milliárd forint friss tőke áll rendelkezésére. Az NSZ üzleti terve szerint az rt. az új forrást felhalmozásra és működésre fordíthatja.
A mostani tőkeemelés gyakorlati szempontból megegyezik a színház költségvetési támogatásával, a fenntartó idén így találta technikai szempontból célszerűnek a Nemzeti finanszírozását - tudtuk meg Jordán Tamás igazgatótól. A mintegy 1,6 milliárd forintos keretből 170 millió forintot kell elkülöníteni a Nemzet Színészeinek juttatására, így az alig több mint 1,4 milliárd forintból csak visszafogott gazdálkodásra futja. A takarékossági intézkedések között szerepelt a tervezett nyolc bemutató hatra csökkentése, illetve a létrejövő produkciók büdzséjét is 20 százalékkal kisebbre vették - közölte Jordán. Nem tudják befedni a szabadtéri színpadot (ennek költsége 300-400 millió forint lenne), és a megyék bemutatkozását fedező keretet is esetenként bruttó 4 millió forintra voltak kénytelenek csökkenteni a tavaszi nettó 5 millió forintról.
