BUX 138793.44 -0,5 %
OTP 44790 -0,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tízszázalékos osztalékot kért a HM

2004. június 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idén tízszázalékos osztalékot fizettek tulajdonosuknak, a Honvédelmi Minisztériumnak a tárca tulajdonában lévő hadiipari cégek. A HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Rt., a HM Arzenál Rt., a HM Currus Rt. és a HM ArmCom Rt. befizetéseiből így összesen 34,42 millió forinttal számolhat a tárca. A legnagyobb befizető a HM EI a maga 14 milliójával. Tavaly a tárca egyetlen fillért sem vett ki vállalkozásaiból.
Az állami tulajdonú hadiipari cégek tavalyi mérlege és eredménykimutatása nem sok jót sejtet a jövőre nézve, úgy tűnik, az ágazat még mindig évtizedes problémákkal küzd, s a kitörésre még várni kell. A négy társaság értékesítési árbevétele ugyan összességében 10 százalékkal javult, de az iparág még mindig az állami megrendelésekből tartja fenn magát, ez adja a társaságok bevételeinek 70–90 százalékát – olvasható ki a mérlegadatokból. Tavalyhoz képest a kép az állami megrendelések tekintetében nem sokat változott, egyes cégeknél akad csak néhány százalékos eltérés. A négy HM-es hadiipari társaság fejlődése előtt jelentős gát, hogy éppen a fő bevételt jelentő HM-megrendelések korlátozott nyereségtartalmúak, ami így az eredményesség rovására megy. Ezt jól mutatja az rt.-k üzemi eredménye, amely meglepően alacsony. Az, hogy az adózott eredmény egyes esetekben jobb lett, csak a rendkívüli tételeknek köszönhető. Még a nagynak számító HM EI sem tudott átlépni az 1 millió dolláros (durván 200 millió forintos) üzemi eredményszinten.
A megrendelések nem mind a szűken értelmezett hadiiparhoz kötődnek, s egyes katonai egységek, fegyvernemek csökkentése, leszerelése a jövőben apaszthatja a cégek bevételeit, jóllehet újabb programokhoz – mint amilyen a gépjárműbeszerzés – kapcsolódhatnak a társaságok, így például a hosszú távon is stabil bevételt jelentő karbantartásban szerepet játszik a Currus. Fontos lenne azonban, hogy gyártásban és a korszerű eszközökhöz kapcsolódó kutatás-fejlesztésben is előrelépés történjen. Legújabban egy nemzetközi holdinghoz való csatlakozásról lehet beszámolni, a magyar holdingot a HM EI vezeti. Az együttműködés nélkül ugyanis a magyar hadiipar kiszorul a magyar és az európai katonai megrendelésekből. Érdekes, hogy a legnagyobb hazai védelmi ágazatban működő társaság, a HM EI tényleges hadiipari tevékenysége viszonylag szűk keresztmetszetű.
A társaság egyedi módon szervezte meg üzletágait, sikeresen működtet egy belső holdingot, ahol olyan üzletágak lelhetők fel, mint a most nagyobb hangsúlyt kapó Biztonsági és Vagyonvédelmi Igazgatóság, amely tavaly a bővülés zömét hozta. Bár arányaiban ennél a cégnél a legnagyobb az állami megrendelések aránya és tényleges értéke, több mint 3,5 milliárd forint bevételre tett szert vállalkozási tevékenységből is – a másik három társaság ebből egyenként jellemzően csak néhány száz milliós bevételt produkál. Bár itt nagyobb nyereség érhető el, de az üzletek mérete kicsi a nyereségtartalom kiaknázásához. A cégek eredményessége sem tesz lehetővé túl ambiciózus fejlődést. A társaságok összesített saját tőkéje 2002-ben 3,66 milliárd forint volt, tavaly 3,97 milliárd, ami nem túl sok, különösen nem négy cégben. A hazai hadiipar bennfentesei is kiemelik, amíg nincs a nemzetközi hadiiparból származó friss tőke, addig a magyar hadiipar aligha lép túl az árnyékán.
Korábban (már az előző kormány ideje alatt is) voltak olyan törekvések, hogy a HM-es hadiipari társaságokat egy nagy céggé olvasszák össze, de ebből máig nem lett semmi. Üzleti és üzemgazdasági szempontból azonban ez lenne az egyetlen helyes lépés, hiszen így négy menedzsmentet kell fenntartani – hívják fel a figyelmet megfigyelők. Nyugat-Európában tendencia, hogy a kis és közepes hadiipari cégek egyesülnek, akár országokon belüli konszolidációban, akár nemzetközi felvásárlás és összeolvadás útján, ebbe a folyamatba idővel akár a magyar hadiipai társaságok is bekapcsolódhatnának.
Az egyesülés megoldaná a HM-es hadiipari cégek másik nagy gondját, a kis méretét. A három kisebb társaság összességében csak a HM EI árbevételének a negyedét éri el, a négy vállalat együttesen pedig 36 milliárd forint körül alakuló árbevételről adhatott számot, összes üzemi eredményük 338 millió forint – ami egyetlen cégnél már alapot jelenthetne a továbbfejődéshez.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet