– Bár a hadiipar befektetési társaságuk portfóliójában csak mintegy 5 százalékot képvisel, mégis a világ egyik legnagyobb hadiipari konglomerátuma az önöké. Nyilván különös jelentőséggel bír, mi lesz a nemzetközi hadiiparral a jövőben. Hogyan vélekedik, milyen tendencia várható a világ hadiipari megrendeléseiben középtávon?
– Jó, de nehéz kérdés. Úgy vélem, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetre való tekintettel, a sok területen dúló konfliktusok közepette bár kisebb a feszültség, mint korábban, a politikai tömbök szembenállása idején volt, nagyobb az instabilitás, gondolok itt főként a terrorizmusra. Ezért valamennyi ország rendkívüli fontosságot tulajdonít a biztonságnak. Ugyanakkor a biztonsági szükségletek különbözőek, és az eltérések nagyobbak a korábbinál. Gyakorlatilag azonban minden ország erősíteni akarja védelmi képességeit, de célzottabban, specializáltabban. Abban azonban biztos vagyok, hogy a jó technológián alapuló és költséghatékony rendszerekkel kell előállni.
Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy a döntések zömét a politikai szükségletek és nézetek határozzák meg, nem gazdasági és biztonsági alapon születnek. Ezért nehéz megjósolni, a valóságban hogyan alakul majd a piaci helyzet.
– Mely cégek között jöhet létre újabb egyesülés vagy felvásárlás?
– Ha öt évvel ezelőtt tette volna fel nekem ezt a kérdést, sokkal erősebb tendenciáról számolhatnék be, ez a folyamat azóta lelassult. Persze vannak pletykák különböző cégekről, de a legnagyobb egyesülési hullám – ami főleg az Egyesült Államokban volt megfigyelhető – mostanra levonult.
Most is érzékelhető azonban a szektorban konszolidációs törekvés, elsősorban a kis- és közepes vállalatok között. Bár természetesen tévedhetek, de jelenleg nem látom előjeleit újabb megafúzióknak. Most a hangsúly azon van, hogy a cégek képesek legyenek fejlett technológiájú és költséghatékony termékekkel előállni.
– Milyen újabb hadiipari befektetésekre készülnek, és milyen területeket preferálnak, például a hajóépítést vagy a high-techet?
– A világpiacon rendkívül éles a verseny, abból kell kiindulni, hol rendelkezik valaki viszonylagos előnnyel. Svédországban, illetve általában az északi államokban két ilyen terület van: a telekommunikáció és a biológiai kutatások. Ezekre kell építenünk. Természetesen akad még, ahol jók vagyunk, ilyen például a nehéz teherautók gyártása vagy a fa- és papíripar. Beszélgettem hajóépítőkkel és félvezetőgyártókkal, ezeken a területeken azonban szerintem túlságosan nagy beruházásokra van szükség a jó piaci pozíció eléréséhez és nehezen térül meg a befektetés.
