Péntek délben lezárult a Lánchíd-faktoring program kibővítésére kiírt pályázat – tudtuk meg a Gazdasági és Közlekedésügyi Minisztériumnál (GKM), ahol a jelentkezők pontos számáról nem adtak felvilágosítást, annyit azonban elárultak, hogy az eddigiekhez képest 15-20 új pénzügyi szolgáltató érdeklődését regisztrálták. Amennyiben ezek mindegyike belépne a rendszerbe, igencsak megemelkedne azon cégek köre, amelyeknél a kis- és középvállalkozók (kkv) állami támogatással vehetnek igénybe faktorszolgáltatást. Jelenleg ugyanis húsz tagja van a programnak.
A minisztériumnál felhívták a figyelmet, hogy az igénylés feltételei nem változnak, vagyis a likviditási gondokkal küzdő kkv-k továbbra is évi 5 százalékpont mértékű, alkalmanként hárommillió forintos kamattámogatást igényelhetnek. (Tévhit az, hogy a rendszer révén évente csupán 60 millió forintnyi követelés faktorálására nyílik lehetőség.) A szubvenciót legfeljebb 90 nap lejáratú számlák faktorálásához és az előleg átutalásától számított 90 napig lehet igénybe venni.
A GKM-nél elmondták, hogy a közelmúltban indították el – többek között vidéki rádiókban – a Lánchíd-faktoring program (tízmilliós nagyságrendű) reklámkampányát. Erre elsősorban azért volt szükség, mert egyelőre nem túl ismert ez a lehetőség a kkv-k előtt. A rendszer útjára indítása óta ugyanis csak mintegy 240 alkalommal igényelték a központi támogatást, amivel körülbelül 7 milliárd forintnyi követelést mozgattak meg. Az igényelt szubvenció értéke 300 millió forintot tett ki. Ez pedig nem túl magas összeg, hiszen idén az erre elkülönített keret 1 milliárd forint.
