A svájci Ringier AG tavalyi 43,2 millió svájci frank nyereségének negyede a kiadó-csoport kelet-közép-európai leányvállalatainak eredményes tevékenységéből származik – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Michael Ringier elnök. Míg a Ringier-csoport tavalyi 1,011 milliárd frankos árbevétele 2,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, addig a nyereség négymillióval haladta meg a 2002-es eredményt – ám ennek jelentős része költségmegtakarításból származott. A tavalyi árbevétel-csökkenést szinte kizárólag a Ringier svájci és nyugat-európai érdekeltségei okozták, melyek forgalma 7,9 százalékkal esett, miközben a kelet-közép-európai érdekeltségeknél a növekdés mértéke 35,6 százalék volt. Az árbevétel jelentős részét azonban még így is a nyugat-európai érdekeltségek hozzák, Svájcban például 536,7 millió frank forgalmat értek el a Ringier-lapok, míg a kelet-közép-európai régióban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában és Magyarországon összesen 227,3 millióval zártak a kiadók.
Visszaesést kellett regisztrálnia a Ringiernek a nyomdai tevékenységben is, hiszen a tavalyi 203,1 millió svájci frank 15 százalékkal kevesebb a 2002. évinél. Mindezt a lapok példányszám-csökkenésével magyarázta Michael Ringier, aki a NAPI Gazdaság kérdésére kifejtette, hogy számításai szerint Nyugat-Európában idén már megáll az előző éveket jellemző tendencia, ami különösen a gazdasági lapoknál mutatott nagy mértékű példányszám-visszaesést. (A kedvező fordulatot a nyugat-európai gazdaság lassú növekedése indokolhatja.)
A térségünkben működő Ringier-érdekeltségek közül egyébként a csehországi érte el a legnagyobb, 99,7 millió svájci frankos bevételt, amelyet a magyarországi Ringier követ a 74,8 millióval. Ám míg a cseheknél 15 millió frank volt a növekedés, addig a magyarok - a Népszabadság Rt. nélkül - 32 millióval értek el többet a 2002. évihez képest. Ahogy a cseheknél, úgy itthon is a bulvárlappiacon volt nagy arányú a bevételnövekedés mind a lapeladásban, mind a hirdetésekben.
Az országos napilap-piacon az átlag 250 ezer eladott példányszámával tartósan piacvezető Blikknél különösen nagy arányú volt a hirdetési bevétel, ami - akárcsak a napi lapértékesítés - ez év május végéig további növekedést mutat – tette hozzá Papp Béla, a Ringier Kiadó Kft. ügyvezető igazgatója. Kérdésünkre kifejtette még, hogy az új lapok megjelenésétől függetlenül is arra törekszik a kiadó, hogy ne csak megerősítse, hanem fokozza a Blikk piaci pozícióját és ehhez megteszik a szükséges lépéseket.
Számításai szerint főleg az év második felében várható, hogy az átalakított Népszabadság eddigi példányszámemelkedése tovább folytatódik. Ugyanakkor kijelentette, hogy a Gazdasági Versenyhivatal által a Népszabadsság Rt.-ben jóvá nem hagyott további tulajdonszerzés elutasítása miatt indított peres eljárás első tárgyalására szeptemberben kerül sor. Megjegyezte, hogy a Ringier minden jogi lehetőséget felhasznál, hogy "európai" döntés születhessen a többségi tulajdon megtartásához. A Magyar Hírlappal kapcsolatban elmondta, hogy tovább csökkent a veszteség, s a Ringier nem tervezi az újság eladását, viszont megerősítette azt az információt, amely szerint tárgyalások folynak tulajdonostárs bevonásáról, aki befektetésével javíthatná a napilap helyzetét.
