A 30 napos fizetési határidőt, valamint a beszerzési ár alatti értékesítés tilalmát a közeljövőben a kereskedelmi törvényben kívánja szabályozni a gazdasági tárca – mondta egy tegnapi szakmai konferencián Pozsega Renáta, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium piacfejlesztési főosztályának tanácsosa. Ezeket a területeket ugyan már az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény is szabályozza, szakértők szerint azonban ezt ki kellene terjeszteni az áruk szélesebb körére, ezért a kereskedelmi törvény készülő módosításának koncepciójába már várhatóan bekerül a két megszorítás általánosabb, szélesebb körű alkalmazásának javaslata. A két intézkedés a termelőket védi a kereskedők erőfölényével szemben, a mezőgazdasági termelők ugyanis kiszolgáltatottá váltak azáltal, hogy a kereskedelemben az utóbbi időben megjelentek a nagy beszerzőhálózatok, illetve maga a kiskereskedelem is nagymértékben koncentrálódott.
Ezért határoztak úgy a törvényalkotók, hogy a mezőgazdasági termelők érdekeinek védelmére az agrárrendtartási törvényben előírják, az áru átvételétől számított 30 napot nem haladhatja meg az áru ellenértékének kifizetése. A termelők érdekeit kívánták védeni azzal is, hogy megtiltották a kereskedők számára a beszerzési ár alatti értékesítést. Ezalól csak néhány kivétel van, például a profilváltás miatti kiárusítás, vagy ha az áru csökkent értékű. A 30 napos fizetési határidő túllépése a jegybanki alapkamat kétszeresét kitevő kamattal való fizetést von maga után, illetve azt, hogy lehetősége van a szállítónak a kereskedő ellen azonnali behajtást, inkasszót kérni. A beszerzési ár alatti értékesítés tilalmát megszegők ellen jogorvoslatért a megyei földművelésügyi hivatalokhoz lehet fordulni.
