A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint indokolatlanok a bankrendszert az ombudsman részéről ért támadások - mondta el a szervezet főosztályvezetője, Varga István a jelzálog-hitelezés biztonságáról és a fogyasztóvédelem kérdéseiről rendezett tegnapi konferencián. (Az ombudsman azt kifogásolta, hogy az ingatlanokat csak nagyon alacsony értéken fogadják el biztosítékként a bankok, ráadásul van példa arra, hogy az így megállapított „áron” a pénzintézet elővételi jogot köt ki magának.)
Varga elmondta, hogy a felügyelet már tavaly észlelt visszaélésgyanús eseteket. Vizsgálatai során azonban még abban a korlátozott körben sem tudott semmit bizonyítani, amelynél ez egyáltalán felmerülhetett. A főosztályvezető számtalan kérdés mellett felvetette, hogy érdemes lenne megfontolni a pénzügyi ombudsmani intézmény létrehozását. Szakértők szerint ezt az indokolja, hogy a pénzügyi felügyeletnek elsősorban a bankbiztonságot kell szem előtt tartania (ami sokszor ütközhet az ügyfelek érdekeivel). A bankok hitelezési biztonságának növelése érdekében - hangzott el - már régóta szorgalmazzák a magánszemélyekre is kiterjedő, teljes körű adósnyilvántartást, ami külföldön szinte mindenütt működik, nálunk viszont rendre megbukik az adatvédelmi biztos aggályain. Varga István hangsúlyozta, hogy a PSZÁF szerint a jövő a pozitív adóslistáé. Már most is kívánatos lenne, ha a hitelfelvevők értesülnének arról, hogy „feketelistára” kerültek, erre azonban csak jogszabályváltozás után lenne lehetőség.
