A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és annak jogelődjei 1995 óta folyamatosan hozzájárultak a visszás állapot fennmaradásához azzal, hogy egymásnak ellentmondó lépéseket tettek és tesz mind a mai napig, törvény adta jogkörével nem él, ehelyett más hatóságokra hárítja a szövetkezetekkel kapcsolatos törvényi kötelességeit - állapította meg a Baumag-ügyben folytatott vizsgálatában az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Lenkovics Barnabás jelentésében leszögezi: a felügyelet a korábban és jelenleg hatályos jogszabályok alapján maga dönthette volna el, hogy a szövetkezetek tevékenysége engedélyköteles-e vagy sem.
Erre azonban nem vállalkozott, ehelyett a szövetkezetek cégügyében eljáró bíróság megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy a szövetkezet bejegyezhető a tervezett tevékenységre. Ezután a felügyelet feljelentést tett jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység gyanújával, vagyis úgy tett, mintha a szövetkezetek tiltott betétgyűjtést folytattak volna - írja az Index. Ugyanakkor nem tiltotta meg - legalább a kérdés bíróság előtti tisztázásáig - a tevékenység folytatását. Végül a felügyelet azzal próbált eleget tenni törvényi kötelezettségének, hogy közigazgatási szerv létére fizetett hirdetésben hívta fel a befektetők figyelmét az ingatlanszövetkezetek működésének kockázataira.
