A NAPI Gazdaság által megkérdezett mintegy másfél tucat márkaimportőr adatai alapján igen nagy kilengéseket mutat az új autók idei első negyedévi értékesítése. Egyes kereskedőknél akár 50 százalékot is meghaladó többletet hozott a három hónap, míg másoknál ugyanilyen mértékű visszaesést. Szinte mindegyik márka esetén elmondható, hogy a február volt a legnehezebb időszak, mivel a regisztrációs díj bevezetése olyan adminisztrációs akadályokat emelt a forgalmazók, illetve a márkakereskedők elé, amelyek igencsak megnehezítették az új autók átadását. A végleges adatokra ugyan még várni kell, de az már elmondható, hogy ennek eredményeként jelentősen lassult az új autók eladásának növekedési üteme.
Jól illusztrálja ezt, hogy például az Opelnél az elmúlt évek havi 1500 körüli átlaga után februárban csak 790 új autót adtak át, míg márciusban már ennek csaknem háromszorosát. Hasonló tendenciát mutatnak a Ford statisztikái: e cégnél az eladott 3923 új autó mintegy felét márciusban vették át a vevők. A fogyasztási adót felváltó regisztrációs díj bevezetése nyomán számos prémium- és/vagy luxusautó-márka forgalmazója jelentős összegű (negyedmillió forinttól akár csaknem nyolcmillióig terjedő) árcsökkenést jelentett be, ami a korábbinál több autó vásárlását generálta. Így történt ez például az Audinál, ahol több mint 10 százalékkal nőtt az értékesítés, 40 százalékkal ugrottak meg a Porsche-eladások, új BMW-kből pedig 75 százalékkal fogyott több, mint egy évvel korábban. A Mercedesből ugyanakkor csaknem 20 százalékkal kevesebbet, összesen 188-at adtak el, igaz, ezen belül növekedést mutat az E-osztályú, valamint a terepjáró M-osztályú autók értékesítése.
Változatos a kép a kis- és középkategóriás autóknál. Például míg az Opel 4542 új személyautót és kishaszonjárművet adott el, ami csaknem 1500-al kevesebb a tavalyi első negyedévinél, addig a szintén General Motors-érdekeltségű, itthon jórészt azonos háttérrel forgalmazott Daewoo 3626 darabos eladása közel 80 százalékos növekedés eredménye. Jelentősen, csaknem 60 százalékkal ugrott meg a Toyota forgalma, 53 százalékkal a Fordé. Csaknem 2380 új autó értékesítésével a FIAT is közelített az 50 százalékos eladásnövekedéshez. Leginkább a Puntót és a Pandát keresték a vevők. A tavalyi 21 százalékos éves átlagot meghaladó, 25 százalékos növekedést ért el a Volkswagen, 3525 új személyautó értékesítésével. Mazdákból csaknem félezer fogyott, 13 százalékkal több, mint tavaly az első negyedévben.
Az első három hónap kishaszonjármű-eladásai is nagy szélsőségeket mutatnak: míg például az Opelnél csaknem 10, a FIAT-nál 30, a VW-nél majdnem 50, a Mercedesnél 75 százalékos volt a visszaesés, addig a Skoda összesen 209 jármű eladásával sokszorosára növelte eladásait.
