A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a villamosenergia-liberalizácó jobb megértése érdekében ágazati vizsgálatot indított. Az eddigi folyamatok, azaz, hogy a feljogosított fogyasztók közül a várakozásokhoz képest kevesebben léptek a szabadpiacra, illetve, hogy ezen cégek közül is többen visszaléptek a közüzembe, a GVH jelenlegi információi alapján nem indokolható. A piac egyik motorja az import, a tavalyi aukciók során azonban a vártnál lényegesen kevesebb határkeresztező kapacitásra vonatkozó jogot szereztek a piaci szereplők - áll a GVH közleményében.
Az ágazati vizsgálat általános tájékozódást szolgál, nem konkrét vállalkozások ellen és nem piaci magatartások tisztázására irányul. A GVH információkat és véleményeket kíván beszerezni a villamosenergia-szektor szereplőitől, s ebben 13 erőmű, az MVM, a Mavir, az áramszolgáltatók, a kereskedők és a fogyasztók segítségére számít. Az ágazati vizsgálat első eredményei az év második felében várhatók, a vizsgált lezárására 2005-ben lehet számítani.
