BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tiltakoznak a nagyfogyasztók

2004. március 21. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Aggályos lehet az az elgondolás, amely szerint a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. visszakerül a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-hez - reagált az Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF) a napokban lapunkban megjelent információra. Szerintük ugyanis, ha a rendszerirányító piaci szereplőktől való függetlensége csorbát szenved, úgy az veszélyeztetheti a hazai árampiacot. Emellett az MVM esetleges tőzsdére vitelével járó költségvetési előnyök alulmúlhatják azon hátrányokat, amelyek az integrációból fakadnak - véli az IEF.
A Mavir átszervezésére egyébként egy tavaly nyáron megjelent uniós direktíva adhat alapot. Az átalakításról a felek nagyrészt egyetértenek, ám arról, hogy miként képzelhető el a cég jövője, már jócskán eltérnek a vélemények (NAPI Gazdaság, 2003. március 17., 1-4. oldal).
Lapunk által megkérdezett szakértők szerint a jelenlegi rendszer túl decentralizált, s így költségcsökkentésre kevés az esély. Emellett figyelembe kell venni a szociálpolitikai szabályozást is, amelyhez egy erős MVM-re van szükség. Az IEF szerint viszont a piacnyitás egyik kulcskérdése a villamosenergia-ipari tevékenységek szétválasztása. Ennek hazai előírásai és gyakorlata nem felel meg az uniós direktíva kívánalmainak, és a Mavir integrációja az MVM-be további visszalépés lenne a direktíva teljesítésében. A független rendszerirányító modell több országban is kielégítően működik, ennek feltétele, hogy megfelelően rendezzék a rendszerirányító és az általa irányított, de nem tulajdonolt hálózat viszonyát. A fórum szerint ugyanakkor az önálló átviteli hálózattal tulajdonosi szinten összefüggő rendszerirányító is megoldás lehet, igaz, utóbbit ugyancsak az MVM nélkül képzeli el az IEF.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet