Aggályos lehet az az elgondolás, amely szerint a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. visszakerül a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-hez - reagált az Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF) a napokban lapunkban megjelent információra. Szerintük ugyanis, ha a rendszerirányító piaci szereplőktől való függetlensége csorbát szenved, úgy az veszélyeztetheti a hazai árampiacot. Emellett az MVM esetleges tőzsdére vitelével járó költségvetési előnyök alulmúlhatják azon hátrányokat, amelyek az integrációból fakadnak - véli az IEF.
A Mavir átszervezésére egyébként egy tavaly nyáron megjelent uniós direktíva adhat alapot. Az átalakításról a felek nagyrészt egyetértenek, ám arról, hogy miként képzelhető el a cég jövője, már jócskán eltérnek a vélemények (NAPI Gazdaság, 2003. március 17., 1-4. oldal).
Lapunk által megkérdezett szakértők szerint a jelenlegi rendszer túl decentralizált, s így költségcsökkentésre kevés az esély. Emellett figyelembe kell venni a szociálpolitikai szabályozást is, amelyhez egy erős MVM-re van szükség. Az IEF szerint viszont a piacnyitás egyik kulcskérdése a villamosenergia-ipari tevékenységek szétválasztása. Ennek hazai előírásai és gyakorlata nem felel meg az uniós direktíva kívánalmainak, és a Mavir integrációja az MVM-be további visszalépés lenne a direktíva teljesítésében. A független rendszerirányító modell több országban is kielégítően működik, ennek feltétele, hogy megfelelően rendezzék a rendszerirányító és az általa irányított, de nem tulajdonolt hálózat viszonyát. A fórum szerint ugyanakkor az önálló átviteli hálózattal tulajdonosi szinten összefüggő rendszerirányító is megoldás lehet, igaz, utóbbit ugyancsak az MVM nélkül képzeli el az IEF.
