BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre indul az emissziókereskedelem

Mintegy 100 milliárd forint értékű vagyoni jogot osztanak szét jövőre az emisszókereskedelem új irányelve szerint. A munka gőzerővel folyik, kérdéses azonban, hogy sikerül-e időben elkészülni.

2004. március 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elkövetkezendő két év során, 2005-2007 között mintegy 100 milliárd forint értékű vagyoni jogot osztanak ki ingyen azon cégek között, amelyek a kibocsátáskereskedelmi irányelv alá esnek - mondta Őri István, a környezetvédelmi tárca közigazgatási államtitkára egy tegnapi konferencián. Az Európai Unió az üvegházhatású gázok csökkentése érdekében tavaly októberben kiadott egy direktívát, amelynek magyarországi bevezetése jelenleg is folyamatban van, a kereskedelemnek pedig 2005 januárjában kell elindulnia.
Az irányelv átültetése törvényalkotással és jogszabálykészítéssel, valamint -módosítással jár. Mindezek miatt az államigazgatás számos nehezen megoldható feladattal szembesült - tette hozzá Őri. Véleménye szerint a problémákat a gazdasági tárcával karöltve, az unió illetékes szervei és az érdekképviseletek segítségével lehetne leküzdeni.
Az irányelv egyébként egy olyan kibocsátáskereskedelmi rendszert vezet be, ahol a tagállamoknak - és a leendő tagállamoknak is - meg kell határozniuk az érintett ipari szektor létesítményei összes szén-dioxid-kibocsátásának felső határát. Mindezek után a kibocsátást jogok, úgynevezett kvóták formájában osztják szét a létesítmények üzemeltetői között. Magyarországon mintegy 200 vállalkozás 300 létesítménye venne részt a kereskedelemben, és amely cég az engedélyezett mértéknél több üvegházhatású gázt bocsát ki szankciókra számíthat. A büntetés mértéke 2008-ig tonnánként 40, ezen időpont után tonnánként 100 euró. Az érintett létesítményeknek minden évben az engedélyezett kibocsátásuknak megfelelő mennyiségű kvótát vissza kell adniuk az államnak.
A visszaadáshoz szükséges mennyiség összeszedése érdekében az üzemek vásárolhatnak kvótát, illetve ha tényleges kibocsátással nem fedett kvótájuk van, el is adhatják azt. Mindemellett a kvóta tartalékolható és a későbbi években is felhasználható.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet