BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kevesebb is elég lett volna

2004. március 15. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Közönségtapsot biztosan nem kapnak azok az országgyűlési képviselők, akik arra szavaznak, hogy az idén február 1-től hatályossá vált – az autóvásárlók szempontjából – kedvező mértékű regisztrációs adótételek többsége harmadával, egyes esetekben a duplájára, sőt csaknem háromszorosára növekedjen. A ma érvényben lévő regisztrációsadó-tábla legkisebb összege 90 ezer, legnagyobb tétele pedig 1,6 millió forint, ami a múlt héten a részletes vitán javasolt módosításnál már 120 ezer és 2,7 millióra módosult.
A várható változtatás közvetlen előzményei elgondolkodtatók, hiszen még életképességét sem bizonyíthatta a regisztrációsadó-törvény, máris csaknem fél tucat módosítás született megváltoztatására. A közel másfél évi előkészítés után tavaly decemberben született – a személyautók fogyasztási adóját felváltó – regisztrációsadó-törvény egyébként eredetileg május 1-től lépett volna hatályba. Bevezetése – a nagyobb költségvetési bevételére számítva – két hónappal előbbre csúszott. Ez ellen január végén látványosan tiltakoztak a használtautó-kereskedők. Megmozdulásukkal elérték, hogy a Pénzügyminisztériumból – a zárt ajtók mögötti megbeszélések után – azzal jöhettek ki: módosítani kell a regisztrációsadó-táblát. Alig másfél hét alatt megnyerték maguknak a négy parlamenti párt egy-egy képviselőjét s olyan adótábla-módosítás készült, amely nemcsak a motorok műszaki tulajdonságai és károsanyag-kibocsátása szempontból tesz különbséget a személyautók között, hanem tartalmazza a „nem új autó” kategóriát is. Az ebben szereplő díjtételek ráadásul – az új autók rovására – a legkedvezőbbek lettek.
Az újautó-importőrök és -kereskedők ellenakcióba kezdtek. Szerintük a tét az, hogy idén is növekedjen-e a manapság legkorszerűbb Euro 3-as vagy 4-es motorral felszerelt új autók értékesítése vagy a használtautó-behozatal korábbi csökkenésének megállítását, sőt megfordítását ösztönözze-e a regisztrációsadó-tábla módosítása.
A színfalak mögötti egyezkedések győztese a költségvetés lehet, hiszen immár a negyedik módosítással sikerült elérni, hogy a jelenleg érvényben lévőhöz képest igencsak megnő(het) a regisztrációs adó. Az egy héttel ezelőtti részletes vitában ennek elfogadását javasolták a hozzászólók, miközben elvetették az új és a nem új autó közötti megkülönböztetést.
Bizonyára minden autóvásárlónak kedvezőbb lett volna, ha a használtautó-kereskedők csak azért a jogos igényükért harcolnak, hogy ne kelljen duplán adózniuk, ám ehelyett – úgy tűnik – vérszemet kaptak, és kizárólag saját érdekeiket tolták előtérbe. Erre teljesen logikus volt az újautó-kereskedők ellenlépése, akik nemcsak azt tartják szem előtt, hogy minél több új autót adjanak el, hanem azt is, hogy ezek a legkorszerűbbek legyenek. Az ellentétet nem sikerült feloldani, a megoldást – úgy tűnik – az jelentette, hogy szinte egyik napról a másikra nőtt a licit, az eredmény pedig a regisztrációs díjak többségének felemelése lett.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet