BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gazdasági kérdés a kvótakereskedelem

2004. február 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jövő év elejétől induló emissziókereskedelem inkább gazdasági, mint környezetvédelmi kérdés - hangzott el tegnap a PricewaterhouseCoopers (PwC) sajtóbeszélgetésén. A tanácsadó cég által megkeresett magyarországi intézmények igen eltérően nyilatkoztak a kvótakereskedelemről. Egyesek szerint az energiatermelő cégek - mivel többségük külföldi tulajdonban van - ezzel kapcsolatos döntéseiket vélhetően konszernszinten hozzák majd meg, így elképzelhetőek a házon belüli üzletek is. A magyar telephellyel is rendelkező más regionális társaságoknál általában szintén az anyacég döntése lesz a mérvadó, ám ezek a vállalatok inkább a környezetvédelem szempontjait veszik figyelembe. Az intézmények zöme azonban teljesen felkészületlen a kereskedelemre. Ide tartoznak egyrészt a kórházak és más közintézmények, valamint olyan külföldi tulajdonban lévő társaságok, ahol anyavállalati szinten sem foglalkoznak a szén-dioxid-kereskedelemmel.
A PwC szakemberei szerint a már megjelent külföldi allokációs tervek szűk vállalati körre teszik rá a kibocsátáscsökkentést, és ugyanez várható Magyarországon is. Az emissziókereskedelem hatálya alá tartozó üzemeltetők közül eddig 134 társaság jelentkezett a gazdasági tárcánál, ám szerintük összesen 200-250-re lesz tehető a szabályozás alá eső cégek száma. Ezek közé tartoznak többek között a 20 megawatt teljesítmény fölötti energiaipari telephelyek, a cement-, üveg-, acélipar, valamint az építőipar egyes szegmensei.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet