A Belügyminisztériumnál készül a külföldiek ingatlanszerzését szabályozó rendelet módosítása, ám erre a felhatalmazást a földtörvény adja meg, amely még várat magára. A rendelet technikai és tartalmi változásokat egyaránt tartalmazhat – tudta meg NAPI Gazdaság a tárcánál.
Az idén minden eddiginél nagyobb külföldi érdeklődés tapasztalható a főváros ingatlanpiacán. Információink szerint csak írországi befektetők több száz belvárosi lakás megvételére adtak megbízást. Az erre a területre szakosodott Flott-Invest International Kft. munkatársa, Karcagi Yvett szerint kisebb invázió indult meg, amely szinte bizonyosan májusig el is tart. A vevők között a legnagyobb arányban írek és angolok találhatók, de vesznek itt lakásokat norvégok és franciák is. Sokszor külön céget alapítanak a vételre. A CityCartel ingatlanközvetítő területi referense, Halama Orsolya is hasonló tapasztalatokról számolt be, de ő a befektetők között a spanyolokat is említette.
A legkurrensebb ingatlanok – több közvetítő egybehangzó állítása szerint – az V. és a VI. kerületben találhatók. A gyors üzletkötés reményében ideutazó külföldiek szinte kizárólag felújított, sőt lehetőleg berendezett lakást vesznek. A keresett méret általában 70 és 140 négyzetméter közötti, az érték 20 milliótól 50-60 millióig terjed.
A közvetítők egyébként már az előző évben is észlelték a kereslet növekedését. Budapest Főváros Közigazgatási Hivatalához tavaly 1237 engedélyezési kérelem érkezett külföldi ingatlanvásárlóktól – mondta lapunk kérdésére Klenáncz Éva, a hivatal főosztályvezetője. A fővárosban vásárolt ingatlanok alapterülete összesen 154 ezer négyzetméter volt. Javarészt – 840 esetben – házakat és lakásokat vettek, az ingatlanvásárlás céljaként jellemzően a lakáscélt jelölve meg, de akadnak, akik cég székhelyének használják az ingatlant. Beépítetlen földterületet 17 esetben vásároltak külföldiek.
A hivatal statisztikáiból kiderül, hogy a vevők már tavaly is elsősorban a belváros iránt érdeklődtek. Az V. kerületben 109, a VI.-ban 142, a VII.-ben 92, a VIII.-ban 69 ingatlant vásároltak. Pesten a XIII. kerület is felkapott, 88 ingatlanvásárlással, a XIV. kerületben 53 ingatlan kelt el. Igen népszerű volt a II. kerület is, ahol 59 lakást vettek külföldiek, az I. és a XII. kerület iránt kisebb volt az érdeklődés.
A vevők zöme alig tíz országból került ki. A legtöbb lakást – 136-ot – német állampolgárok vették, a második helyre az írek kerültek 106 ingatlannal, a dobogó harmadik fokán a román állampolgárok állnak 69 ügylettel, az osztrák vevőkből tavaly kevesebb volt, mindössze 45.
