BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A korábbi duplájával nőtt az ország áramfogyasztása

2004. január 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarország villamosenergia-fogyasztása tavaly 40,6 terawattóra körül alakult – derült ki a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. előzetes adataiból. Ez a 2002-es adatokhoz képest mintegy 2,2 százalékos növekményt jelent (ami majdnem annyi, mint a társaság által nyáron prognosztizált 2 százalékos érték), s az előrejelzések szerint idén további 1,9 százalékos átlagos emelkedés várható. Az ország fogyasztásának bővülésével várhatóan nő majd az importból származó villamos energia részaránya is, vélhetően a tranzitforgalom terhére – közölték a Mavirnál. Emellett tovább növeli a hazai termelést, igaz, csak kismértékben, a törpeerőművek elterjedése, valamint év végre várhatóan üzembe helyezik a kispesti erőmű 110 megawatt teljesítményű blokkját is.
Tavaly egyébként a magyarországi bruttó erőművi termelés 33,7 terawattóra volt, míg az export-import szaldó 6,9 terawattórát tett ki. A Mavir szerint arányaiban hasonló termelési és export-import szaldó várható idén is. A 2001-es évhez képest tavalyelőtt 1 százalékkal, azaz mintegy 300 megawattórával nőtt a hazai villamosenergia-igény. A múlt év nyarán – főként a légkondicionálók növekvő számának következtében – mintegy 3 százalékkal több villamos energiát fogyasztott az ország 2002 nyarához képest. A számítások szerint a nagyon meleg napokon, amikor a légkondicionálók a maximumon működtek, plusz 200-300 gigawattal terhelték a villamosenergia-rendszert a hűvösebb napokhoz képest (NAPI Gazdaság, 2003. július 3., 1–4. oldal).

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet