Magyarország várhatóan jövőre csatlakozik az európai uniós tagállamoknál már működő Cross Border Tarification (CBT) rendszerhez, ám a pontos időpont egyelőre kérdéses - mondta lapunknak Tombor Antal, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. elnök-vezérigazgatója. A CBT azon tagországok költségeit téríti meg, amelyek villamosenergia-rendszerén olyan „áramlások” történnek, amiről az érintett ország nem tehet.
Tombor elmondása szerint a felesleges tranzit főként a szűk határkapacitással rendelkező országokat érinti, hiszen itt a terhelés is nagyobb. A rendszeren belül egyelőre még nem tisztázottak az export-import energia tranzitfizetésének viszonyai, ezt vélhetően részarányszámítással oldják majd meg a szakemberek, emellett továbbra is folyik a vita a rendelkezésre álló büdzséről, amelyet a tagoknak kell fizetniük.
Magyarország egyébként a Mavir számításai szerint mintegy 5-10 millió eurót kaphat évente a CBT rendszerhez történő csatlakozás után, amelyet a társaság a Magyar Villamos Művek Rt.-hez juttat majd el. Tombor szerint ez az összeg többek között a hálózatfejlesztésre is felhasználható lesz. A csatlakozásra a Mavir tulajdonosának, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak is áldását kell adnia, aminek a napokban meg kellene történnie, ugyanis ha nem lép időben a tárca, akkor január elsejei belépésünk a nyár elejére is kitolódhat.
Tombor elmondása szerint a rendszernek nincs az országgal szemben támasztott műszaki követelménye, amit tenni kell, az az export-import mérlegek leadásában ki is merül. Magyarország szaldója pozitív, így az ország nem befizető, hanem kedvezményezett lesz - közölte Tombor.
