BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eldurvult bankváltás

2003. december 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Minden idők legkeményebb küzdelmeként jellemezték a lapunknak nyilatkozó banki illetékesek a tegnap lezárult versenyt az önkormányzati számlavezetésért. A harc igazából az új szabályozás által a váltásra biztosított pluszhónapban, novemberben durvult el igazán.
Keményné Koncz Ildikó, a Raiffeisen Bank önkormányzati üzletágának vezetője szerint a piacon immár hagyományosan maghatározó szereplőnek számító bankok és takarékszövetkezetek mellett olyan pénzintézetek is megjelentek nemegyszer hihetetlenül alacsony számlavezetési és hitelajánlatokkal, akik „most vagy soha” alapon igyekeztek piacot szerezni. A szakember szerint ennek fő oka az a nézet lehetett, hogy a jövő évben a települések döntően azzal lesznek elfoglalva, hogy megfeleljenek az Európai Unió (EU) elvárásainak - nem lesz idejük a bankok versenyeztetésére figyelni. Ha ez igaz lenne, a most maguknak helyet követelő bankok előtt megnyílhat az út ahhoz, hogy az EU-projektekben az adott települések hosszabb távú partnerei legyenek.
Nem osztja ezt a véleményt Tordi László, az OTP Bank önkormányzati üzletágának igazgatója. Álláspontja szerint ugyanis jövőre a bankváltás tekintetében már sokkal komolyabb súllyal esik majd latba, hogy a partnerül szegődő bank milyen segítséget tud nyújtani az EU-támogatások elnyerésében. Ha ez a szemlélet már most is érvényesült volna, az ország 168 kistérsége közül nem csak két esetben írtak volna ki az érintett települések pályázatot a számlavezetésre - mondja a bajai központú Felső Bácskai Önkormányzati Szövetség pályázatán befutó OTP szakembere. A legnagyobb kereskedelmi bank évek óta szisztematikusan készül az uniós közvetítő szerepre: a 2002 őszén létrejött OTP Hungaroprojekt mellett immár a bank kereskedelmi banki divízióján belül is megszerveződött az EU-ügyekkel foglalkozó csoport - árulta el Tordi.
A legnagyobb áttörést a takarékszövetkezetek érték el. Mint azt Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke elmondta, a közel 100 új, most szerzett szerződéssel a szövetkezeti integráció lényegében teljesítette a 2005-re kitűzött tervet, hogy 500 település folyószámláját vezessék. Sikerük okát Szőke András a helyi döntések mellett épp abban látja, hogy a kistérségi gondolkodás kezd meghonosodni.
A mostani bankváltási időszak után a vezetett számlák tekintetében visszaeső OTP és Raiffeisen szakembere is arról beszél, hogy a távozók helyére olyan új partnereket (OTP: Pest és Borsod megye, Raiffeisen: Eger, Szeged) tudtak megszerezni, akikkel üzletáguk költségvetési szaldója pozitív lehet. Az OTP továbbra is őrzi 80 százalék körüli részarányát, míg a Raiffeisen a piac harmadik helyén áll. Bárdi Károly, a Postabank önkormányzati üzletágának vezetője szerint 12-15 új, jellemzően 650-700 milliós költségvetéssel rendelkező kisebb településsel bővült partneri állományuk, míg a CIB Banktól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a korábbinál eggyel több, összesen 17 település számláit vezetik majd jövőre.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet