Átalakítják a Honvédelmi Minisztérium (HM) beszerzési folyamatát - jelentette be a tárca tegnapi védelmi beszerzési konferenciáján Juhász Ferenc miniszter. Hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan a jelenlegi gyakorlat, mely szerint ugyanaz a szervezet fogalmazza meg a beszerzések követelményeit, végzi el a beszerzést, majd a minőség-ellenőrzést. Az átalakuló költségvetésben mind több pénzt fordítanak a haderőfejlesztésre, jövőre már a tárca büdzséjének 25-27 százalékát. A miniszter felkérte a Katonai Biztonsági Hivatalt (KBH), hogy a saját eszközrendszerével kövesse nyomon a szaktárca tevékenységét. Juhász kiemelte, hogy mindenkinek pontosan tudnia kell, mi történik a tárcánál az adóforintokkal. A különböző beszerzéseknek nyomon követhető, kontrollálható folyamatoknak kell lenniük. Iváncsik Imre politikai államtitkár beszédében elmondta, hogy készül a részletes beszerzési ütemterv.
Lapunk kérdésére Zámbory Mihály, a tárca védelemgazdasági helyettes államtitkára elmondta, hogy 2006-ban 450-470 milliárd forint összegű katonai kiadásokra számítanak. Ennek 20 százalékát fordítanák 2008-tól haditechnikai fejlesztésekre, míg infrastrukturális fejlesztésekre 14 százalékot szánnak. A fegyverzetbeszerzések ütemezéséről Zámbory kérdésünkre kifejtette, hogy a HM 2006 után beszállna az AWACS programba. A katonai híradó programra 100-140 milliárdot szánnának, s ez jövőre indulhat, amire egy úgynevezett udvari beszállítót választanak ki. A könnyű lövészek páncélozott járművekkel való ellátása 2006 körül kerülhet napirendre, a BTR-ek cseréje pedig 2009 után válik esedékessé. A most javított légvédelmi ütegek cseréje üzemidejük lejártával, 2008 körül várható, a tüzérségi fejlesztések pedig 2006 utánra maradnak. A stratégiai légi szállítás megoldása sem dőlt még el, várhatóan vagy gépeket bérel Magyarország, vagy a visegrádi országok működnek együtt. Ez azonban az eddigi tapasztalatok szerint kevéssé reális.
