BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkenő profit a lakástakarékoknál

2003. november 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelentősen esett az OTP Lakás-takarékpénztár Rt. adózás előtti eredménye az első háromnegyed évben a tavalyihoz viszonyítva - derült ki az OTP-csoport jelentéséből. A korábbi 1,378 milliárd forintról 372 millió forintra apadt a profit. Szobonya Csaba, a társaság vezérigazgatója lapunk kérdésére mindezt az idén 10 milliárd forinttal csökkenő befektethető készpénzállománnyal és az év eleji jegybanki kamatvágások hatására mérséklődő pénzpiaci hozamokkal magyarázta. Mint mondta, a kamatbevételben a tavalyihoz képest 10 százalékos csökkenést okoztak a változások. A befektetési állomány amiatt esett ilyen nagy összeggel, mert a lakástakarékoknál egyre több évekkel ezelőtt kötött szerződés jár le, s egyszerre kell kiutalni a megtakarított betéteket, valamint az arra járó, évekig halmozott állami támogatást és a betéti kamatokat. Mindezt nem ellensúlyozták az új kötések, hiszen csak apránként, havonta érkezik a befizetés.
Részben ugyancsak a csökkenő kamatmarzzsal indokolja az év közepén egyesült Fundamenta-Lakáskassza Lakás-takarékpénztár Rt. (F-L) a 2003-as háromnegyed éves veszteségét. A 861,9 millió forint mínuszban azonban döntő szerepet játszanak a fúziós költségek, a Fundamenta informatikai rendszerének gyorsított leírása. Mindezen túl az F-L-nél is jó ideje folynak a kiutalások. A teljes képhez hozzátartozik azonban, hogy a külön működő Fundamenta eddig nem is volt nyereséges, s a Lakáskassza is csak egy alkalommal. Tavaly a két cég együttesen 1,2 milliárd forint veszteséget produkált. Mindezt akkor a kis, még nem gazdaságos üzemmérettel indokolták a két társaságnál. Az év végére szóló előrejelzése szerint 1,4 milliárd forint veszteséggel számol az F-L, bár ezt korábban még csak 1 milliárdra tették, a nullszaldót 2005-re tervezik elérni.
A lakástakarékok ugyanakkor belekezdtek a hitelezésbe is. Az OTP Ltp. jelentése szerint a régi ügyfeleik 40 százaléka élt a 6 százalékos kamatozású hitelfelvételi lehetőséggel. Szobonya elmondása szerint idén az új szerződések 62-63 százalékát az OTP Ltp. kötötte, ezek együttes szerződéses összege meghaladja a 110 milliárd forintot. A korábban a legnagyobbként jegyzett OTP Ltp. a konkurensei egyesülése után a második helyre esett, s az aktív bővülés mellett sem valószínű, hogy egyhamar beéri az F-L-t, mivel félévkor a teljes betétállomány 54, az érvényben lévő szerződések 56, a teljes szerződéses összeg 59 százaléka volt az immáron eggyé vált Fundamenta-Lakáskasszánál. A versenyt az átmeneti lassulás után ismét élénkítheti, hogy az F-L a fúzió kapcsán közel megkétszerezte eddigi értékesítési csatornáit.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet