Az ENSZ felmérései szerint 2050-re a világ lakosainak száma 8-10 milliárdra nő a mai hatmilliárdról, így az energiafogyasztás legalább a kétszeresére, egyesek szerint a háromszorosára is emelkedhet - hangzott el a Shell Hungary Rt. tegnapi sajtókonferenciáján. A Shell szakemberei két lehetséges fejlődési irányt vázoltak fel - mondta David Frowd, a Shell International elemzője. Ezek közül az egyik a „hagyományos dinamizmus”, amely főleg arra épít, hogy a már bevált energiatechnológia fejlődik tovább a megújuló energiaforrások széles körű bevonásával, valamint a hatékonyság növelésével. A másik irányzat, „az eljövendő kor szelleme” azzal számol hogy az energiarendszereket forradalmasítja az üzemanyagcellák és így a hidrogén üzemanyag elterjedése. A két forgatókönyv megegyező következtetése szerint harminc éven belül nem érhető el, hogy a megújuló energiaforrások teljes mértékben fedezzék a világ energiafogyasztását, a szénhidrogén-készleteket továbbra is használni kell. A Shell szerint mintegy 3,3 ezer milliárd hordó olajat rejt még a föld, a földgázkészlet olajegyenértékben kifejezve 2,2 ezer milliárd hordónyi. A forgatókönyvek szerint a jelenlegi napi 80 millió hordóval szemben az olajkitermelés 2050-re elérheti a 125 millió hordót. A megújuló energiaforrások előretörése akkor várható, ha költségszintjüket jelentősen csökkenteni lehet, illetve ha jobb minőségi jellemzőket tudnak felmutatni. A Shell szerint nagyjából 2025 körül jön el az idő, amikor a kormányoknak választaniuk kell a szénhidrogén, a nukleáris és a megújuló erőforrások között.
