BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több építési engedély

2003. november 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az év első kilenc hónapjában valamivel több mint 15 ezer lakásra adtak ki használatbavételi engedélyt, míg az építési engedélyek száma mintegy 41 ezer volt - mondta Gneth Zoltán, a Társaság a Lakásépítésért Szervezet (TLSZ) elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. A használatbavételek száma 2,1 százalékkal maradt el a tavalyi bázishoz képest, míg a kiadott engedélyeknél jelentős, 14,6 százalékos növekedés volt tapasztalható. Mindezt a szervezet a lakáspolitika elemeiben megjelent bizonytalanságoknak és a negatív várakozásoknak tudta be.
A TLSZ készíttetett egy felmérést a GKI Gazdaságkutató Rt.-vel, amelyből kiderül, hogy a lakáshitelezésbe áramló 100 milliárd forint állami támogatás és a kapcsolódó egyéb támogatások az átlagos összetételű lakásállomány esetében a beruházások összegének 56 százalékát teszik ki. Ebben az esetben pedig 100 milliárd forint állami kamattámogatás összesen 178 milliárd forint lakásberuházást indukál, ami 13,7 ezer lakás építésére elegendő. A TLSZ becslései szerint ez mintegy 35 milliárd forint többletbevételt jelenthet a költségvetésnek. Ha ehhez hozzáadjuk még a beruházáshoz kapcsolódó járulékos bevételeket, akkor az elemzők számításai szerint az állam zsebébe mintegy 110 milliárd forint vándorol vissza, ami 10 százalékkal több, mint a kiadás - mondta Gneth.
A „telekáfával” kapcsolatban a szervezet elnöke elmondta: 2004-ben átlagosan 8 százalékos árnövekedés várható a piacon, ami tovább csökkentheti a lakáshoz jutás esélyét. Az áfa mértéke pedig az uniós országokban általában az alacsony, azaz az 5 százalékos sávba tartozik.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet